Skřípání zubů siamské kočky:

Skřípání zubů siamské kočky:

Skřípání zubů, známé také jako bruxismus, je u siamských koček běžným onemocněním. Pokud jste majitelem kočky, pravděpodobně jste slyšeli, že vaše siamská kočka skřípe zuby. Jako rodič zvířete však musíte vědět, že skřípání zubů je sice běžné, ale není normální. Když slyšíte nebo vidíte, jak vaše kočička skřípe zuby, vězte, že s vaším mazlíčkem prostě není něco v pořádku. Pokaždé, když váš kočičí přítel skřípe zuby, můžete slyšet cvakání nebo drkotání. Kromě toho můžete toto chování pozorovat také tehdy, když vaše kočka pohybuje čelistí ze strany na stranu (místo obvyklého pohybu nahoru a dolů, který je spojen se žvýkáním potravy).

I když je skřípání zubů u siamských koček poměrně běžné, přesto byste ho měli považovat za příznak, protože ukazuje, že s vaší kočkou není něco v pořádku. Siamské kočky obvykle skřípou zuby, když mají bolesti. Bolest obvykle souvisí s onemocněním dutiny ústní, jako jsou poruchy dásní, stomatitida a zlomeniny zubů, kvůli kterým může váš kočičí přítel skřípat zuby. Skřípání zubů u siamské kočky však mohou způsobovat i jiné zdravotní potíže. Naštěstí můžete skřípání zubů své siamské kočky zabránit tím, že vyhledáte okamžitou lékařskou pomoc prostřednictvím technik tlumení bolesti a zajistíte dobré fyzické a ústní zdraví.

V tomto příspěvku se podíváme na některé z důvodů, proč vaše siamská kočka může skřípat zuby. Kromě toho se podíváme na některé způsoby, jak můžete tomuto chování svého kočičího kamaráda předcházet, abyste věděli, že si váš mazlíček užívá špičkového zdraví a bezbolestného času s vámi a vaší rodinou.

Proč si moje siamská kočka brousí zuby – identifikace příčin

Důvodů, proč si vaše siamská kočka může brousit zuby, může být několik. Toto chování je však často spojeno s bolestí. Kromě toho je jedním z důvodů, proč vaše siamská kočka skřípe zuby, také bolest související s onemocněním dutiny ústní. Mezi onemocnění dutiny ústní, která mohou vést ke skřípání zubů, patří špatné postavení zubů, zánětlivé onemocnění dásní, vředy v ústech, zlomeniny zubů a stomatitida. Podívejme se na jednotlivé příčiny blíže.

Nesprávné zarovnání zubů

Abnormální zarovnání zubů, známé také jako malokluze, je jednou z možných příčin skřípání zubů. Obvykle má mladá kočka do šesti měsíců věku 26 mléčných zubů. Jak však kotě stárne, vyvine se mu 30 zubů. Malokluze je stav, který vzniká, když horní a dolní čelist kočky k sobě nesedí v důsledku nesprávného postavení zubů. I když se tento stav může objevit již v mladším věku, obvykle se časem zhoršuje, jak kočka roste do dospělosti.

V důsledku špatného postavení zubů může být pro vaši siamskou kočku obtížné brát a žvýkat potravu. Kromě toho jsou nesprávně postavené zuby náchylnější k tvorbě zubního plaku a kamene a mají zvýšené riziko infekcí v ústní dutině.

Nesprávné postavení zubů je u siamských a perských koček poměrně časté, což je jedna z hlavních příčin, proč můžete zjistit, že vaše kočka skřípe zuby.

Zánětlivé onemocnění dásní

Zánět dásní siamské kočky, lékařsky známý jako gingivitida nebo parodontitida, je další hlavní příčinou bolesti a s ní spojeného skřípání zubů. Jen v USA postihuje zánětlivé onemocnění dásní, včetně gingivitidy a parodontitidy, více než 70 % koček starších 3 let

Toto onemocnění vzniká při hromadění zubního kamene a plaku na zubech vaší kočky. Nakonec si ústní bakterie najdou cestu k základně zubů vaší kočky, která je připojena k dásním, což vede k zánětu a zarudnutí. Při včasném řešení je zánět dásní léčitelný a stav lze zvrátit; pokud se však neřeší, může problém přejít do nevratného stádia a může vést i k závažnějším infekcím a nakonec ke ztrátě dásní a kostí.”

Pokud si všimnete, že vaše siamská kočka skřípe zuby, je dobré prohlédnout ústní dutinu vaší kočky a zkontrolovat, zda se v ní nevyskytují známky zánětu.

Ústní vředy

Další častou příčinou skřípání zubů u vaší siamské kočky jsou ústní vředy. Vředy v tlamě, známé také jako vředy, nemusí být vždy bolestivé. Protože se však jedná o otevřené vředy na dásních nebo jazyku vaší kočky, jsou často jedním z nejčastějších zdrojů nepohodlí u koček.

Pro majitele koček je důležité vědět, že vředy v tlamě mohou být příznakem jiných onemocnění, jako je kočičí herpes, systémový lupus a uremická otrava. Bez ohledu na příčinu vředů v tlamě je to pro kočky nepříjemný stav. Proto mohou být vředy v tlamě jednou z příčin, proč vaše siamská kočka může skřípat zuby.”

Zlomenina zubu

Úraz, který vede ke zlomenině zubu, je dalším onemocněním dutiny ústní, které může vést k bolesti a nepohodlí a má za následek skřípání zubů. Siamské kočky jsou obzvláště náchylné ke zlomenině špičky horního zubu. Zlomenina zubu může být pro kočku nepříjemná a bolestivá, protože ovlivňuje skus kočky a způsobuje, že siamská kočka skřípe zuby.”

Stomatitida

Onemocnění dutiny ústní, které je pro siamské kočky obzvláště bolestivé, je stomatitida a je jednou z nejčastějších příčin skřípání zubů. Jedná se o autoimunitní onemocnění siamských koček, při kterém imunitní systém reaguje nadměrně na hromadění zubního plaku v okolí zubů. V důsledku toho dochází k zánětu dásní a dalších zdravých tkání v ústní dutině, což nakonec způsobí zarudnutí a zhrubnutí tkání tlamy.

Pokud se stav neléčí, může progredovat a může postihnout i zadní část krku a ústní hltan. Stomatitida je velmi bolestivá a je jednou z příčin, proč může siamská kočka skřípat zuby.

Další zdravotní problémy, které mohou vést ke skřípání zubů

I když jsou onemocnění dutiny ústní běžnou příčinou skřípání zubů u koček, zdravotní problémy mimo dutinu ústní mohou také vést ke skřípání zubů. Mezi další zdravotní potíže, které mohou vést ke skřípání zubů, patří

  • Zánětlivé onemocnění střev,
  • Zánět slinivky břišní,
  • Rakovina a
  • Vředy zažívacího traktu.

Kromě toho může vaše siamská kočka skřípat zuby také v důsledku poruch chování a duševního zdraví.

Jak zabránit skřípání zubů u mé siamské kočky?

Pokud zjistíte, že vaše siamská kočka skřípe zuby již delší dobu, je nejlepší věnovat vaší kočce pozornost, abyste mohli zjistit příčinu skřípání zubů. Jakmile zjistíte, proč vaše siamská kočka skřípe zuby, můžete přijmout vhodná opatření k nápravě problému. Kromě toho můžete také podniknout kroky k prevenci potenciální příčiny skřípání zubů.

Podívejme se na některé způsoby, které vám pomohou vyřešit problém skřípání zubů siamské kočky. Navíc se dozvíte i tipy, jak mu předcházet.”

Identifikace příčiny skřípání zubů vyhledáním lékařské pomoci

Pravděpodobně prvním a nejzásadnějším opatřením, které musíte učinit, jakmile si všimnete skřípání zubů vaší kočky, je vyhledání lékařské pomoci. Určitě si domluvte schůzku s veterinářem, abyste mohli zjistit, jaký zdravotní stav způsobuje skřípání zubů vaší kočky. Ve většině případů za toto chování mohou onemocnění dutiny ústní, ale není tomu tak vždy. V některých případech mohou být příčinou bolesti jiné zdravotní potíže, které vedou ke skřípání zubů. Proto je identifikace příčiny prvním krokem, pokud jde o zlepšení skřípání zubů vaší siamské kočky.

Léčba bolesti a řešení základního problému

Jakmile váš veterinář zjistí příčinu, je třeba řešit základní problém. Pokud vaše kočka trpí bolestí v důsledku zánětlivého onemocnění dásní nebo vředů v tlamě, ujistěte se, že úzce spolupracujete se svým veterinářem, abyste mohli řešit příčinu potíží. Čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe pro vaši kočku, protože se začne brzy cítit lépe, což pravděpodobně sníží skřípání zubů.”

Plán léčby zahrnuje léčbu bolesti, po které následuje preventivní péče, aby se vaše kočka mohla těšit dobrému zdraví, což nakonec sníží riziko skřípání zubů.

Zajištění dobrého fyzického a ústního zdraví pomocí změny životního stylu

Jakmile je odstraněna příčina a počáteční bolest a nepříjemné pocity ustoupí, může váš veterinář doporučit několik změn životního stylu, které zajistí, že si vaše kočka udrží vynikající fyzické a ústní zdraví. Mezi opatření, která vám pomohou zabránit skřípání zubů, patří následující.

  • Věnujte své siamské kočce dostatek času a pozornosti, abyste mohli včas rozpoznat případné změny v jejím chování,
  • Naplánujte si pravidelné návštěvy u veterináře, protože to pomáhá včasné diagnostice a léčbě dříve, než se stav zhorší,
  • Poskytování vyvážené stravy vaší kočce,
  • Dodržování správné ústní hygieny, jako je pravidelné čištění zubů a časté prohlídky ústní dutiny,

Slova na závěr

Skřípání zubů, známé také jako bruxismus, je u siamských koček poměrně časté; není však normální. Vaše siamská kočka může skřípat zuby kvůli jakémukoli zdravotnímu stavu ústní dutiny nebo jinému zdravotnímu stavu. Pokud budete své kočce věnovat čas a naplánujete si pravidelné návštěvy u veterináře, můžete včas zjistit příčinu skřípání zubů a přijmout vhodná opatření, která skřípání zubů vaší siamské kočky zabrání