Siamské kočky vs. tonkinské kočky: : poznejte rozdíly v tomto kompletním průvodci – Purrtalk.com

Siamské kočky vs. tonkinské kočky: : poznejte rozdíly v tomto kompletním průvodci – Purrtalk.com

Siamské kočky a tonkinské kočky vypadají v mnoha ohledech podobně a mohli byste si je splést už jen podle vzhledu. Když jim však začnete věnovat zvýšenou pozornost, můžete mezi nimi začít vidět rozdíly. Každé plemeno koček má výraznou a odvážnou osobnost, která je nezaměnitelně jedinečná. Pokud plánujete adopci některé z těchto koček, je nejlepší si předem udělat průzkum, abyste se o svého mazlíčka mohli správně postarat v okamžiku, kdy vstoupí do nového domova. V tomto článku vám proto přinášíme uceleného průvodce na téma Siamské kočky vs. Tonkinské kočky, abyste věděli, jaké jsou mezi těmito dvěma plemeny rozdíly.

Fakta o siamských a tonkinských kočkách

Než se začnete zabývat rozdíly mezi těmito dvěma plemeny koček, měli byste mít jasno v některých základních faktech o těchto kočkách. Tak budete schopni efektivně určit, zda je pro vás jedno z plemen vhodné, či nikoliv. Informované rozhodnutí při pořizování domácího mazlíčka je nezbytné, protože vám zajistí, že se o něj budete umět postarat a že váš mazlíček bude v novém domově spokojený.”

Fakta o tonkinských kočkách

Tonkinské kočky nejsou samostatným plemenem. Jsou produktem křížení siamských a barmských koček. Proto vypadají dost podobně jako siamské kočky. Ve skutečnosti se také vyskytují ve 4 kategoriích zbarvení srsti, a to modré, přírodní, platinové a šampaňské. Kromě toho mají pro každou z nich tři podkategorie. Tyto podkategorie jsou založeny na úrovni kontrastu. Existují tedy tyto barvy:

 • Nízký kontrast (plný vzor)
 • Střední kontrast (norkový vzor)
 • Vysoký kontrast (bodový vzor)

Tyto kočky také pocházejí z Thajska, stejně jako siamské kočky. Navíc po svých rodičovských plemenech zdědily i některé hravé a temperamentní vlastnosti.

S ohledem na výše uvedené uvádíme několik stručných informací o tonkinských (nebo také tonkských) kočkách:

 • Lifespan: 10 to 15 years
 • Average weight (adult): 10 to 14 pounds
 • Average length (adult): 12 to 15 inches
 • Traits: Přátelský, hravý, milující, aktivní
 • Požadavky na péči: Týdenní kartáčování (v některých případech dvakrát týdně)
 • Vhodné pro psy: Ano

Fakta o siamských kočkách

Siamské kočky jsou jedny z nejuznávanějších a nejstarších koček na světě. V současné době je to 5.nejoblíbenější plemeno koček v USA. Pokud jste někdy viděli siamskou kočku, možná jste si všimli, že její body jsou tmavé, zatímco zbytek těla má světlou barvu. Body zahrnují tlapky, obličejovou masku, uši a ocas – v podstatě všechny končetiny jejího těla.

Podle Asociace chovatelů koček (CFA) existují pouze 4 barvy siamských koček. Patří mezi ně:

 1. Seal point
 2. Blue point
 3. Lilac point
 4. Chocolate point

Na základě toho vám přinášíme několik stručných informací o siamských kočkách:

 • Délka života: 10 až 15 let
 • Průměrná hmotnost (dospělé): 6 až 14 kilogramů
 • Průměrná délka (dospělé): 11 až 14 palců
 • Vlastnosti: Mluvný, hravý, náročný, věrný
 • Požadavky na péči: Siamské kočky vs. tonkinské kočky

  Nyní, když jsou některá fakta o těchto kočkách jasná, je čas probrat rozdíly mezi siamskými a tonkinskými kočkami z hlediska jejich povahových rysů a dalších faktorů.

  Zde jsou některé vlastnosti, které se mezi těmito dvěma typy koček porovnávají:

  Přátelskost

  Tonkické kočky jsou jedním z nejpřátelštějších plemen koček. Milují lidskou společnost a s největší pravděpodobností vás budou následovat všude, kam půjdete. Navíc je na jejich chování vidět viditelná radost, když s vámi komunikují. V případě tonkských koček si tedy snadno vytvoříte silné pouto se svým domácím mazlíčkem. Tonkské kočky také velmi dobře vycházejí s dětmi a jinými kočkami – což je běžné u mnoha kočičích rodičů. ”

  Pokud máte doma děti a kočky, je vždy nejlepší sledovat jejich vzájemnou interakci. Děti nemusí vědět, jak s kočkami správně zacházet, a nakonec mohou vašemu zvířeti ublížit. Snažte se proto děti naučit, jak se o domácí mazlíčky starat, a zároveň dohlížejte na každou hru. Kočky Tonk mají také tendenci chovat se k hostům přátelsky a příjemně. Může se tedy stát, že se vaše kočka bude o hosty otírat.”

  Siamské kočky jsou také přátelské kočky. Chodí za vámi a dělají vám společnost. Nejsou však tak přátelské jako tonky. Nemusí tedy dobře vycházet s ostatními kočkami ve vaší domácnosti. To se samozřejmě liší případ od případu, ale je to něco, co stojí za zmínku. Kromě toho je přátelskost siamských koček obvykle vyhrazena známým lidem a domácím zvířatům. S novými tvářemi příliš neinteragují.

  Upovídanost

  Pokud jste někdy četli o povahových rysech siamských koček, jistě jste se dozvěděli, že toto plemeno je známé tím, že je obzvláště upovídané. Proto můžete očekávat, že se s vámi vaše siamská kočka bude snažit konverzovat. Mluvení (nebo mňoukání) je jejich způsob, jak vyjádřit svou náklonnost. Kromě toho od vás také očekávají odpověď, takže budete muset být k její konverzaci pozorní. Pokud chcete společníka, pak je siamská kočka skvělou volbou.

  Tonkinské kočky jsou naopak mnohem učenlivější. Jsou podstatně tišší než siamské kočky, což je skvělé pro majitele domácích mazlíčků, kteří nechtějí, aby na ně jejich kočky soustavně hlasitě dorážely. Pokud tedy chcete mít doma ticho, může být tonkinská kočka lepší volbou než siamská.

  Zdraví

  Tonkinské kočky jsou obvykle robustnější, pokud jde o zdraví. Jsou náchylné k velmi geneticky podmíněným onemocněním a jsou obecně zdravější než ostatní kočky s rodokmenem. To také znamená, že péče o toto plemeno bude jednodušší, zejména pro nové majitele koček. Přesto mohou tonkové kočky trpět gastrointestinálními potížemi, astmatem a dalšími onemocněními. Proto často navštěvujte veterináře, abyste se ujistili, že je vaše kočička zdravá.”

  Siamské kočky jsou však náchylnější k různým onemocněním. Jedním z nejčastějších typů je onemocnění dásní a tlamy. Kromě toho mají siamské kočky sklon k onemocněním trávicího traktu, jater, srdce, astmatu, ledvin a dalším. Proto je nutné pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdravotní stav vaší kočky.”

  Některé podobnosti mezi siamskými a tonkinskými kočkami

  Průvodce o siamských a tonkinských kočkách by nebyl úplný, kdybychom se nezabývali také některými podobnostmi mezi oběma plemeny.”

  Aktivní a hravé kočky

  Siamské i tonkinské kočky jsou hravé kočky. Jsou to inteligentní stvoření a rády komunikují a hrají si s lidmi a jinými kočkami. Tyto kočky mají spoustu energie a obvykle se toulají a zkoumají své okolí, přibližují se v domácnosti a skáčou na vyvýšené předměty. O pořízení některé z těchto koček byste neměli uvažovat, pokud hledáte klidnou kočku.”

  Tyto kočky se také díky své inteligenci snadno nudí. Musíte jim soustavně věnovat pozornost. Siamské kočky jsou obvykle náročnější a vyžadují více pozornosti než Tonky. Rozdíl však není tak významný, aby byl zmíněn ve výše uvedené diskusi. Pokud tedy hodně pracujete a nebudete většinu dne doma, měli byste zvážit pořízení společníka pro svou kočku (například jiné kočky).”

  Nejsou vybíravé

  Jednou z nejlepších vlastností těchto koček je, že nejsou vybíravé. Mají tendenci být spokojené s jakoukoli výživnou potravou, kterou jim poskytnete. Siamské i tonkové kočky však mají ve zvyku se přejídat. Musíte si tedy dávat pozor na to, kolik jídla jim dáváte. Pokud máte více než jednu kočku, nezapomeňte sledovat čas jídla. Pokud se o to vaše kočka pokusí, zabraňte jí jíst z talíře jiné kočky. Přejídání může být pro zdraví siamských a tonkských koček škodlivé.”

  Rošťáci

  Tyto kočky se nebojí dopřát si trochu rošťáren, aby se zabavily. Mohou tedy shazovat vázy, tahat za ruličky toaletního papíru a podobně. Také mohou sledovat, kam ukládáte jídlo, jak otevíráte zásuvky a jak fungují zámky dveří skříněk. Mohou se tedy snažit získat přístup k tomu, co je tam schované, když nejste nablízku. Proti tomu můžete bojovat tak, že budete mít potraviny mimo dosah a svůj domov kočkám zabezpečíte.

  Pár slov na závěr

  Nyní, když jste si vědomi některých jemných rozdílů mezi siamskými a tonkinskými kočkami, můžete si vybrat takového společníka, který bude pro vás a vaši domácnost nejvhodnější. Siamské kočky mohou být potřebnější a upovídanější, tonkinské jsou obecně přátelštější a přítulnější. Pokud však hledáte milující a aktivní kočku, nemůžete udělat chybu ani s jedním plemenem.