Siamské kočky vs. himálajské kočky:

Siamské kočky vs. himálajské kočky:
  • Plánujete si pořídit kočku?
  • Jste ve fázi, kdy se nemůžete rozhodnout, zda si pořídit himálajskou nebo siamskou kočku kvůli jejich podobnosti?

Pokud jste to vy, pak je tento příspěvek určen právě vám.

Mnoho nových rodičů domácích mazlíčků je zmateno, zda se rozhodnout pro siamské a himálajské kočky, protože obě plemena koček se zdají být podobná. Obě mají podobný bodový vzor zbarvení a mají nápadně krásné rysy. Rozdílů je však mnohem více. Obě plemena koček se liší vzhledem, povahou, potřebami péče, délkou života a mnoha dalšími vlastnostmi. Začněme s pochopením rozdílů mezi siamskými a himálajskými kočkami, ale než se dostaneme k podrobnostem, podívejme se na každé z těchto dvou plemen koček blíže:

Siamské kočky

Siamské kočky jsou přírodní plemeno s prastarým původem. Toto plemeno koček pochází z Thajska a do USA a evropských zemí se dostalo v 19.století. Od té doby je siamská kočka oblíbeným plemenem koček, které je proslulé svým báječným vzhledem a mimořádně přátelským chováním.

Siamská kočka má dlouhou a elegantní stavbu těla a polodlouhou špičatou a výrazně zbarvenou srst, uši, nos a nohy se liší od zbytku těla. Původní barva čistokrevné siamské kočky je seal point, která je dnes poměrně vzácná. Můžete však najít siamské kočky s různými barvami na špičkách, včetně modré, čokoládové, rysí a lila.

Výrazným rysem siamské kočky je její přátelská povaha. Siamské kočky jsou společenské a mají rády společnost lidí i jiných domácích zvířat. Navíc jsou velmi aktivní a vyžadují pozornost majitele. Pokud se cítí přetížené nebo ignorované, jsou také poměrně hlasité, takže vy jako majitel zvířete musíte své siamské kočce věnovat hodně času a pozornosti.

Himálajské kočky

Na rozdíl od siamských koček jsou himálajské kočky kříženci perských a siamských koček. Himálajské kočky jsou tedy výsledkem lidského zásahu. A protože jsou himálajské kočky kříženci siamských a perských koček, sdílejí několik rysů a povahových rysů siamských i perských koček.

Himálajské kočky jsou dlouhosrsté, chlupaté kočky, které jsou k dispozici v různých barvách. Kromě toho mají kulatější obličej a kulatější rysy obličeje, které jim dodávají objemnější vzhled. Himálajské kočky mají silnější nohy a kratší a silnější krk.”

Pokud se podíváte na osobnost himálajských koček, jsou to hravá plemena koček, ale nejsou příliš aktivní, zvědavé a hlasité. Toto plemeno je spíše klidným typem domácího mazlíčka, který potřebuje hodně péče kvůli své hustší a delší srsti.”

Rozdíly mezi siamskými a himálajskými kočkami

Podívejme se blíže na rozdíly mezi oběma plemeny koček, abyste se mohli informovaně rozhodnout.”

Původ

Siamské kočky jsou přírodní plemeno. Jsou mnohem starší než himálajské kočky; ty jsou však výsledkem zásahu člověka. Když lidé zkřížili siamské a perské kočky, kříženec dostal jméno himálajské kočky. Vzhledem k DNA siamských koček se himálajské kočky zdají být siamskému plemeni koček povědomé. Protože se však jedná o křížence siamských a perských koček, mají výsledné himálajské kočky také fyzické rysy a povahové vlastnosti, které se zdají být podobné perským kočkám.

Vzhled

Asi nejzřetelnějším rozdílem mezi siamskými a himálajskými kočkami je délka jejich srsti. Obě plemena koček mohou mít podobný barevný tón, ale délka srsti je odlišuje. Siamské kočky mají ve srovnání s himálajskými kočkami mnohem kratší délku srsti. Na druhou stranu mají himálajské kočky dlouhou, huňatou srst.

Kromě rozdílu v délce srsti je rozdíl i v tělesných rysech siamských a himálajských koček. Na první pohled mohou himálajské a siamské kočky vypadat podobně kvůli podobnému zbarvení, ale pokud se podíváte blíže, zjistíte, že se tato dvě plemena koček nápadně liší

Himálajské kočky mají kulatý obličej, krátký nos a díky tomuto výraznému tvaru nosu vypadá obličej himálajských koček plošší. Pokud se navíc podíváte na uši, mají himálajské kočky malé, kulaté uši. Kromě toho jsou nohy a krk himálajských koček krátké a silné. Kočičí plemeno má silný ocas s velkým množstvím chlupů.”

Naproti tomu siamské kočky mají dlouhou a elegantní stavbu těla s dlouhýma nohama a dlouhým, tenkým ocasem s malým množstvím chlupů na ocase. Kromě toho se siamské kočky od himálajských koček liší také rysy obličeje. Siamské kočky mají trojúhelníkový tvar obličeje s dlouhýma trojúhelníkovýma ušima.

Celkově jsou himálajské kočky mnohem kostnatější ve srovnání s elegantními a vysokými postavami siamských koček.

Dalším rozdílem ve vzhledu siamských a himálajských koček je rozdíl v jejich zbarvení. Siamské kočky jsou k dispozici ve čtyřech tradičních barvách seal point, kdy určité části těla mají odlišnou barvu. Naproti tomu himálajské kočky jsou k dispozici v různých barevných kombinacích.

Osobnost

Kromě vzhledu se obě plemena koček výrazně liší i co se týče osobnosti. Siamské kočky bývají aktivnější a hravější. Navíc se vyžívají v lidské pozornosti, takže jsou rády ve vaší blízkosti. Ve skutečnosti se siamské kočky rády zapojují do všech aspektů vašeho života bez ohledu na to, co chcete. Kromě toho jsou siamské kočky hlasité a také poměrně hlasitě vyjadřují své potřeby.”

Naproti tomu himálajské kočky jsou klidné a tiché kočkovité šelmy, které se rády nechávají ošetřovat. Jsou také poměrně hravé a společenské, ale nejsou tak aktivní, hlasité a happeningové jako siamské kočky. Himálajské kočky nejsou tak hlasité jako siamské kočky.

Potřeby péče o srst

Vzhledem ke zřejmému rozdílu v délce srsti existuje výrazný rozdíl v potřebách péče o srst siamských a himálajských koček. Ty druhé vyžadují díky své dlouhé srsti mnohem více péče. Himálajské kočky ve skutečnosti potřebují péči každý den, aby si udržely svůj vzhled. Himálajské kočky navíc potřebují častou péči, aby se snížilo riziko vzniku žíní, které mohou způsobit infekci a mohou také prorůstat do kůže, pokud nejsou včas dobře ošetřeny.

Naproti tomu siamské kočky častou péči nepotřebují. Ve skutečnosti obvykle stačí kartáčovat krátkosrstou siamskou kočku jednou týdně, ale pokud máte siamskou kočku s dlouhou srstí, je lepší kartáčovat siamskou kočku alespoň dvakrát týdně.

Délka života

Siamské kočky mají ve srovnání s himálajskými kočkami mnohem delší život. Zatímco u siamských koček můžete očekávat, že se dožijí až 20 let a dokonce i více, u himálajských koček se průměrná délka života pohybuje mezi 12 a 15 lety.

Siamské kočky vs. himálajské kočky – které si vybrat?

Vzhledem k podrobnostem uvedeným v tomto příspěvku se nám jistě objeví rozdíly mezi siamskými a himálajskými kočkami. Siamské kočky jsou přírodní plemeno, zatímco himálajské kočky jsou kříženci siamských a perských koček. Proto sdílejí vlastnosti a povahové rysy jak siamských, tak perských koček. Kromě toho se siamské a himálajské kočky nápadně liší v délce srsti a tělesných rysech. Siamské kočky mají krátkou srst, zatímco himálajské kočky jsou chlupatější a mají delší srst. Kromě toho jsou siamské kočky štíhlejší a vyšší než kostnaté himálajské kočky.

Kromě vzhledu se obě plemena koček liší také temperamentem a povahou. Siamské kočky vynikají v interakci s člověkem a chtějí se zapojit do všech aspektů vašeho života, ale to není případ mírnějších a méně hlasitých himálajských koček. Vzhledem k rozdílné délce srsti mají tato dvě plemena koček rozdílné potřeby péče. Zatímco himálajské kočky potřebují mnohem více pravidelné péče, u krátkosrstých siamských koček tomu tak není. V neposlední řadě je rozdíl v délce života obou kočičích plemen. Můžete se setkat s tím, že siamské kočky žijí déle ve srovnání s himálajskými kočkami.

Pokud se tedy chcete rozhodnout mezi siamskou a himálajskou kočkou, záleží jen na vás. Pokud jste člověk, který zůstává v domácnosti a má rád společnost hlasité a náročné kočky, která nepotřebuje mnoho péče, pak je pro vás siamská kočka to pravé. Pokud ale dáváte přednost pohodovému domácímu mazlíčkovi, který není úplně náročný, ale potřebuje hodně péče, pak jsou pro vás vhodné himálajské kočky.