Různé barvy siamských koček

Různé barvy siamských koček

Siamské kočky jsou jedním z nejelegantnějších a nejunikátnějších plemen koček. Mají výrazný vzor srsti, díky kterému je okamžitě poznají milovníci koček i laici. Siamské kočky mají srst od bílé barvy slonové kosti až po tmavě šedou s různými barvami na končetinách. Všechny siamské kočky se tedy rodí bílé a barva jejich bodů se začíná projevovat až s věkem. Kterou siamskou kočku máte, tedy poznáte podle toho, že se podíváte na body na jejím těle poté, co vyroste. S ohledem na to, pokud si chcete pořídit jednu z nich domů, je nejlepší se o různých barvách siamských koček poučit. Zde je průvodce podrobnostmi, které byste měli znát:

Různé barvy siamských koček

Asociace kočičích fanoušků (CFA) uznala pouze čtyři barvy siamských koček. Tyto barvy jsou založeny na barvě jejich bodů. To znamená, že srst siamské kočky na obličeji, špičkách uší, nohách,, tlapkách, polštářcích tlapek, kůži na nose a ocase má určitou barvu, tj. špičku, a srst na zbytku těla je obvykle bílá nebo šedá. Takže čtyři uznávané barevné varianty siamských koček jsou seal point (černé body), blue point (modrošedé body), chocolate point a lilac point.

Siamské kočky mohou existovat i v jiných barvách, ale to je obvykle směs těchto barevných bodů nebo jiných plemen koček. Proto můžete očekávat i siamskou kočku s tabby, která však není čistokrevnou siamskou kočkou. Podívejte se na několik informací o každé ze čtyř oficiálních barevných variant siamských koček.

1. Siamské kočky s plášťovým zbarvením. Siamské kočky s pečetním bodem

Siamské kočky s pečetním bodem mají černé, tmavě hnědé (seal brown) nebo tmavě šedé body. Naopak barva srsti na zbytku těla je výrazně světlejší, pohybuje se mezi krémovou a světle plavou barvou. Říká se, že jde o černou kočku, ale její genetika umožňuje, aby se tmavší barvy projevily pouze na špičkách, nikoli na celém těle.

Siamská kočka seal point je původní zbarvení siamské kočky. Všechny ostatní barevné body jsou tedy variace nebo ředění této verze. Proto je seal point siamská kočka nejběžnější mezi všemi ostatními různými barvami siamských koček.

Měli byste si také všimnout, že téměř každá siamská kočka má jasně modré oči. Barevné variace mají na barvu očí jen malý nebo žádný vliv – můžete se setkat pouze s nepatrnými odchylkami.

2. Siamské kočky s modrým bodem

Siamské kočky s modrým bodem jsou nejvzácnější ze všech siamských koček. Poznáte je podle toho, že se pozorně podíváte na jejich body. Body mají modrý, studený odstín s nádechem do šeda. Kromě toho má zbytek srsti na těle namodralý tón bílé barvy namísto hnědého/béžového barevného tónu. Přitom modrošedá barva na jeho tlapkách a nohách postupně přechází do světlejší bílé. Můžete si tedy všimnout, že její břicho a hruď jsou o něco tmavší než zbytek těla.

Barevné body siamské kočky s modrým bodem však nezůstávají po celý život stejné. Když je to kotě, je barva jejích bodů tak světlá, že jsou sotva viditelné. Přirozená barva se projevuje po většinu jejího života a s blížícím se stářím barva srsti na bodech výrazně tmavne. s

Vzácnost modrých bodových siamských koček je činí poměrně drahými. Za samotnou kočku můžete utratit od 800 do 1000 dolarů. V této částce nejsou zahrnuty další náklady na péči o kočku. Kromě toho jsou siamská koťata výstavní kvality podstatně dražší a jejich ceny se pohybují až do 2500 USD. Ceny koťat výstavní kvality jsou obvykle nastaveny vysoko, když jejich předci byli také výstavními kočkami. Vzhledem k tomu byste měli vždy zvážit možnost adopce kotěte.

3. Siamské kočky s čokoládovým bodem

Mezi čtyřmi oficiálními různými barvami siamských koček mají siamské kočky s čokoládovým bodem nejmenší barevný kontrast mezi srstí na bodech a zbytkem těla. Srst na jejich těle má tedy barvu slonové kosti. Naproti tomu jejich uši, nos, tlapky, nohy a ocas mají barvu mléčné čokolády. Polštářky jejich tlapek a kůže na nose jsou však skořicově růžové.

4. Jaké jsou barvy? Siamská kočka lilac point

Siamská kočka lilac point je také známá jako siamská kočka frost point. Je to proto, že barva její srsti na špičkách je mrazivě šedá s jemným nádechem růžové. Stejně jako světlé body má i její srst na těle světlou barvu, kterou lze nejlépe popsat jako ledově bílou. Na bílé barvě nejsou žádné odstíny, takže má barvu sněhu na rozdíl od krémové, béžové nebo slonovinové u jiných typů. Kromě toho jsou její kůže na nose a polštářky tlapek levandulově růžové.”

Siamská kočka lilac point je také nejsvětleji zbarvenou siamskou kočkou z oficiálních čtyř barev siamských koček. Na rozdíl od siamských koček s modrým bodem a jiných barevných typů se také barva bodu u siamských koček s lila bodem s věkem nemění (netmavne). Tento barevný typ byl třetím oficiálně uznaným a akceptovaným barevným typem.

Další barvy siamských koček

Nepochybně existují pouze čtyři oficiální barevné varianty siamských koček. Můžete je však najít i v jiných barvách, pokud se nejedná o čistokrevné plemeno. Některé z různých barev siamských koček jsou následující.

Siamské kočky s červeným bodem

Siamskou kočku s červeným bodem můžete najít, když se jedná o křížence siamské kočky, želvovinové kočky a červeného tabby. Tyto kočky mají teplé bíle zbarvené tělo s růžovými polštářky tlapek a kůží na nose. Tyto kočky jsou také známé jako oranžové bodové siamské kočky.

Rysí bodové siamské kočky

Rysí bodové siamské kočky jsou kříženci bodové siamské kočky a domácí kočky tabby. Mají pruhované body a barvy se mohou lišit v závislosti na barvě siamské bodové kočky.

Krémové bodové siamské kočky

Krémová bodová siamská kočka je kříženec siamské kočky, červené domácí krátkosrsté kočky a habešské kočky. Barva bodů je tedy chladně krémová a srst na těle je bílá/krémová. Kůže bostu a polštářky tlapek jsou růžové. Z různých barev siamských koček vypadá tato obzvlášť jemně, i když to není čistokrevná siamka.

Cizokrajná bílá

Cizokrajná bílá je nepůvodní varianta siamské kočky, jen nemá kontrastní barvy bodů. Celá její srst je tedy jasně bílá bez stínování. Také tyto kočky mají obvykle modré oči, stejně jako většina siamských koček.

Stručná fakta o různých barvách siamských koček

I když existují různé barvy siamských koček, všechny jsou si téměř ve všem podobné. Proto mají všechny tyto siamské kočky podobné povahové rysy a mají stejné rozměry i délku života. Jediným rozdílem je tedy barva jejich srsti. Proto pro určitý barevný typ nebudete muset přijímat žádná specifická opatření v oblasti péče a bezpečnosti. Pokud si plánujete pořídit jednu z nich domů, měli byste znát několik stručných informací o siamských kočkách

  • Výška – mezi 10 a 12 centimetry
  • Hmotnost – mezi 5 a 12 kilogramy
  • Délka života – mezi 10 a 13 lety

Měli byste vědět, že siamské kočky jsou poměrně náročná domácí zvířata. Budete jim tedy muset věnovat značný čas a úsilí, abyste jim poskytli péči a pozornost. Tak jí umožníte, aby ve vaší rodině zůstala zdravá a spokojená.”

Rychlé povahové rysy siamských koček

Měli byste vědět, co můžete očekávat, když se rozhodnete, že se siamská kočka stane součástí vaší rodiny. Zde je tedy několik stručných povahových rysů siamských koček.

Jsou láskyplné

Siamské kočky jsou obzvláště láskyplné plemeno. Vyžadují od vás velkou pozornost a mají tendenci vás následovat po celém domě. Také můžete očekávat, že siamská kočka bude trávit hodně času sezením na vašem klíně. Tyto kočky mají také tendenci být poměrně hlasité a často vám vyjadřují, co cítí. Počítejte tedy s tím, že budete trávit nějaký čas i povídáním si s kočkou.

Jsou inteligentní

Siamské kočky jsou jedním z nejinteligentnějších plemen koček. Vzhledem k jejich vysoké inteligenci se musí každý den věnovat interaktivní hře, aby si udržely bystré duševní schopnosti.”

Pár slov na závěr

Nyní, když už víte, jaké jsou různé barvy siamských koček a jak to neovlivňuje jejich osobnost ani zdraví, se můžete soustředit jen na to, abyste si pořídili takovou, která s vámi bude mít od začátku skvělou chemii.”