Lidská jídla, která siamská kočka může a nemůže jíst

Lidská jídla, která siamská kočka může a nemůže jíst

Vezmete si bohatou svačinu, zapnete televizi a opřete se na pohovce. O pár vteřin později se vaše siamská kočka vydá k vašim nohám a zamrká na vás svýma prosebnýma a rozkošnýma očima a požádá vás o jedno nebo dvě sousta. Přestože by vám ani trochu nevadilo se o jídlo podělit, váháte, protože si nejste jisti, zda je potravina pro vaši kočku vhodná, či nikoliv.

V tomto blogu se budeme zabývat několika lidskými potravinami, které si vaše kočka může bez obav dopřát (spolu se základními potravinami, které byste měli od své siamské kočičky držet dál).

Lidské potraviny, které mohou siamské kočky jíst:

1) Ryby

Ryby měly být vždycky první položkou na tomto seznamu, že? Jediný případ, kdy ryby škodí vaší siamské kočce, je, když se léčí přímo z vašeho akvária. Kromě toho mohou tučné ryby, jako je makrela nebo tuňák, pomoci zlepšit mozek, klouby a zrak vašeho chlupatého přítele. ”

2) Sýr

Až budete příště snídat sýr, požádejte svou kočku, aby se přidala – obsah bílkovin a vápníku je nesmírně prospěšný pro vás i pro vaši kočku.

3) Maso

Maso, jako je hovězí a drůbeží, je pro kočky zcela přirozenou volbou. Je však třeba se vyhnout šunce nebo uzeninám, protože ty obsahují vysoké množství sodíku a mohou být pro citlivý žaludek vaší siamské kočky toxické.

4) Banány

Asi víte, jak důležité jsou banány pro rostoucí děti, ale věděli jste, že mohou být docela zdravou volbou i pro vaši siamskou kočku? Přesto by se banány neměly stát pravidelnou součástí jídelníčku vaší kočky, a to kvůli vysokému obsahu cukru.

5) Bobulovité ovoce

Bobulovité ovoce, jako jsou jahody a borůvky, má vysoký obsah antioxidantů, které mohou lidem i kočkám přinést mnoho výhod. To spolu s nízkým obsahem cukru činí z bobulovitých plodů vhodné krmivo pro vaši kočku.

6) Mrkev

Zatímco zelenina je nezbytnou součástí lidské stravy, pro kočky není zdaleka tak důležitá. To však neznamená, že zelenina pro ně není bezpečná nebo dokonce prospěšná. Vaše siamská kočička si může čas od času pochutnat na několika vařených mrkvích; určitě se však vyhněte krmení syrovou mrkví, protože existuje možnost, že by se jí kočka mohla udusit.

7) Melouny

Kočky si obvykle pochutnávají na malých kouscích melounů bez semínek, medovníku nebo melounu cantaloupe. Melouny jsou navíc bohaté na vitamíny C a A – dva nejzásadnější vitamíny pro lidi i zvířata.”

8) Dýně

Vyhněte se koření a jednoduše podávejte dýni své siamské kočce. Dýňové pyré je vedle řady dalších živin bohaté na vlákninu, která může pomoci při zažívacích potížích. Kromě toho, protože se siamské kočky rády a často olizují, končí často s chlupovými koulemi v žaludku – další věc, se kterou může vláknina pomoci.

9) Rýže

Stejně jako zelenina, ani rýže není pro kočky nutností, ale ani jim neublíží. Pokud má vaše siamská kočka zažívací potíže, může být trocha rýže dokonce prospěšná.

10) Vejce

Vejce, bohatá na bílkoviny, jsou dalším zdravým krmivem, kterým můžete (a měli byste) svou siamskou kočku krmit. Volte však vařená vejce, protože syrová někdy obsahují bakterie, jako je E.coli nebo salmonela.

11) Ovesné vločky

Oves je plný železa, bílkovin a vlákniny – všechny tři tyto látky jsou velmi prospěšné pro celkové zdraví vaší siamské kočky. Navíc pokud se vaše kočka potýká s kožními problémy, může jí pomoci lokální aplikace ovsa.

12) Špenát

Všimli jste si někdy, že vaše siamská kočka okusuje kousek trávy? Kočky milují zelenou listovou zeleninu – nemluvě o tom, že špenát obsahuje celou řadu vitamínů. Špenát byste však neměli podávat kočkám, které mají problémy s močovými cestami nebo ledvinami. ”

Lidské potraviny, které siamské kočky nemohou jíst

1) Alkohol

Jakékoli potraviny nebo nápoje, které obsahují alkohol, mohou u koček vést k vážným problémům, včetně průjmu, zvracení, problémů s dýcháním, kómatu, a dokonce i smrti.

2) Kvasnicové těsto

Pokud konzumujete chléb vyrobený z kvasnicového těsta, měli byste se vyhnout sdílení tohoto chleba s vaší siamskou kočkou. Siamské kočky již mají citlivý trávicí systém a kynuté těsto může vést k hromadění plynů. To může způsobit nafouknutí a zkroucení kočičího žaludku – stav, který se může rychle stát smrtelným. Kromě toho je jedním z vedlejších produktů kvasnic alkohol a o problémech, které může alkohol kočkám způsobit, jsme již hovořili.”

Pečené pečivo však můžete siamské kočce podávat, pokud je kočka zdravá.”

3) Káva

Káva obsahuje methylxantiny, jako je kofein a brom. Tyto látky mohou při konzumaci kočkami vést k průjmu, zvracení, záchvatům, třesu a dokonce k úhynu

4) Čokoláda:

Stejně jako káva obsahuje i čokoláda kofein (metylxantin), jehož účinky již byly popsány výše. Různé druhy čokolády obsahují různou koncentraci methylxantinu – nejméně ho obsahuje bílá čokoláda, naopak nejvíce kakaový prášek. Zpravidla však nelze žádnou čokoládu považovat pro kočky za bezpečnou. ”

5) Kokos (voda a dužina)

Dužina a mléko z čerstvých kokosových ořechů mohou u siamských koček vyvolat zažívací potíže. Kokosová voda obsahuje draslík, který je pro kočky obecně nebezpečný, i když kokosový olej může být prospěšný při některých kožních problémech, se kterými se vaše kočka může potýkat. Vzhledem k tomu doporučujeme před zavedením tohoto prostředku konzultaci s veterinárním lékařem.

6) Citrusové plody

Grapefruity, klementinky, pomeranče, citrony a limetky jsou plné kyseliny citronové, která může u siamských koček vyvolat různé problémy. Je třeba se vyhýbat jak samotnému ovoci, tak i jeho semenům, slupkám, listům a stonkům. Ačkoli malé množství citrusových plodů pravděpodobně povede pouze k mírné žaludeční nevolnosti, větší množství může způsobit silné zvracení, průjem a potlačení nervového systému.

7) Mléčné výrobky

U kočkovitých šelem je běžná intolerance laktózy, což znamená, že mléčné výrobky (jako je jogurt, mléko nebo sýr) nesvědčí jejich trávicímu systému. I když je nejlepší se těmto položkám zcela vyhnout, vždy můžete s veterinářem probrat alternativy bez laktózy.

8) Rozinky a hroznové víno

I když přesný důvod toxicity těchto položek není znám, existuje důkaz, že rozinky a hroznové víno mohou u koček (a dokonce i u psů) způsobit selhání ledvin.

9) Ořechy

Ořechy patřící ke stromu makadamia jsou pro kočky toxické. Stejně jako u rozinek a hroznů však není příčina této toxicity zcela jasná. Jiné druhy ořechů, jako jsou vlašské ořechy, pekanové ořechy a mandle, obsahují velké množství oleje a tuků, které mohou u siamských koček vést k žaludečním potížím a dokonce k problémům, jako je zánět slinivky břišní.

10) Syrové/nedovařené maso

Jak jsme již zmínili v první části, syrové nebo dokonce nedovařené maso může obsahovat bakterie E.Coli a Salmonella. Z tohoto důvodu se kočky, které konzumují stravu ze syrového masa, potýkají s častými gastrointestinálními problémy

11) Syrová vejce

Stejně jako syrové maso mohou být i syrová vejce napadena salmonelou. Příznaky infekce salmonelou jsou horečka, průjem a zvracení. Syrová vejce navíc obsahují avidin, což je druh enzymu, který zabraňuje vstřebávání biotinu u koček (biotin je nezbytný pro zdraví srsti a kůže).

12) Syrové ryby

Také syrové ryby jsou náchylné k bakteriím, které mohou vést k otravě potravou u siamských koček

13) Některá zelenina

Přestože kočky mohou bezpečně konzumovat různé druhy zeleniny, jiné, jako je pažitka, šalotka, šalotka, pórek, česnek a cibule, mohou být škodlivé. Tato zelenina může u koček způsobit zažívací potíže a může dokonce poškodit jejich červené krvinky. Je třeba se vyhýbat i všem potravinám, které tyto bylinky nebo zeleninu obsahují (např. česnekovému chlebu).

Závěrečné slovo

Tady máte poměrně obsáhlý seznam všech bezpečných a nebezpečných potravin pro vaši siamskou kočku. Až vás příště váš kočičí kamarád požádá o podíl z vaší svačiny, budete přesně vědět, co dělat.

Pokud se domníváte, že vaše siamská kočka pozřela nebo snědla něco škodlivého, neprodleně vyhledejte veterinárního lékaře – nečekejte, až vaše kočka začne jevit známky nevolnosti.