Kolik stojí siamská kočka?

Kolik stojí siamská kočka?

Siamské kočky jsou na Západě od 80. let 19. století jedním z nejoblíbenějších plemen koček. Tyto kočky s výrazným vzhledem a přátelskou povahou jsou prostě nádherné. Je překvapením, že patří k nejvyhledávanějším plemenům a jejich jedinečná poptávka se často odráží i v jejich ceně. Kolik tedy stojí siamská kočka?

Cena siamské kočky se může pohybovat kdekoli bmezi 250 a 2500 dolary. Obrovské rozdíly v ceně jsou výsledkem několika faktorů, včetně barvy kočky, jejího věku, chovu a také toho, kde kočku získáte. Pokud si adoptujete kočku z útulku, můžete se těšit z úspory nákladů, ale to může vyžadovat výdaje na zdravotní péči o kočku. Kromě jednorázových nákladů na pořízení kočky budete navíc muset vynaložit prostředky na vysokoproteinovou stravu a zdravotní péči o kočku. Můžete také zvážit uzavření pojištění kočky, protože toto plemeno je náchylné k několika zdravotním potížím.

V tomto příspěvku se ponoříme do hloubky a zjistíme, kolik stojí siamská kočka

Cena siamské kočky – přehled

Cenu siamské kočky určuje několik faktorů. Barva, věk a místo, kde kočku kupujete, jsou tři hlavní faktory určující cenu siamské kočky. Kromě toho cena vaší siamské kočky závisí také na tom, zda je vaše kočka výstavní kvality, či nikoliv.”

Podívejme se na jednotlivé faktory určující cenu vaší kočky.”

Barva siamských koček

Jedním z rozhodujících faktorů ovlivňujících cenu vaší siamské kočky je barva, kterou si vyberete, a to, jak je běžně dostupná. Barva se označuje jako ”barva na specifických bodech” na siamské kočce, což zahrnuje uši, tlapky, obličej a ocas kočky.”

Cat Fancier’s Association, což je Příslušný orgán, který stanovuje směrnice pro vystavování a chov koček v USA, uznává čtyři barevné body pro čistokrevné siamské kočky. Tyto čtyři barevné body jsou:

Blue Point

U siamské kočky s modrým bodem je tělo bílé, zatímco body jsou šedomodré a oči mají modrou barvu.

Lilac Point

Tyto kočky se mírně liší od modrého bodu, mají ledově bílé tělo, zatímco body se pohybují mezi šedavými až narůžovělými odstíny. Oči jsou modré.

Seal point

Tělo siamské kočky není bílé. Místo toho má krémovou/plavou barvu a body jsou tmavě hnědé. Oči takových siamských koček jsou modré.

Chocolate Point

Tělo je v barvě slonové kosti, zatímco špička je čokoládově zbarvená se zářivě modrýma očima.

Zatímco výše uvedené čtyřbarevné špičky jsou ty, které uznává Asociace kočičích fanoušků, existuje několik dalších variant siamských koček, které můžete najít. Mezi tyto varianty patří redpoint, tortie point, lynx point a mnoho dalších kombinací vzniklých křížením siamské kočky s běžnějším plemenem. Cena těchto variant siamských koček je mnohem nižší než cena čistokrevných koček. Cena siamských koček s uznanými body je však mnohem vyšší.

Věk siamské kočky

Nemělo by vás to překvapit, ale siamská koťata jsou mnohem dražší než dospělá kočka.

Cena siamského kotěte se může pohybovat mezi 250 a 1000 dolary, zatímco za dospělou siamskou kočku (čistokrevnou) můžete zaplatit něco přes 1000 dolarů.

Navíc, pokud je siamské kotě, které si chcete koupit, kočka výstavní kvality, můžete očekávat, že zaplatíte až 1500 až 2000 dolarů.

Odkud kočku kupujete?

Dalším důležitým faktorem, který určuje hodnotu siamské kočky, je místo, kde kočku kupujete. Existuje několik možností nákupu a vy si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Někteří lidé se rozhodnou pro nákup siamské kočky online, jiní dávají přednost nákupu od chovatelů. Přesto se najde několik lidí, kteří si nakonec siamskou kočku adoptují z útulku. To, odkud si kočku koupíte, však určitě ovlivňuje její cenu.

Pokud si siamskou kočku koupíte na internetovém fóru, zaplatíte sice méně, ale pak budete mít větší riziko zdravotních problémů vašeho mazlíčka, což vás může v dlouhodobém horizontu přijít draho. Velmi podobné riziko je spojeno s vaším potenciálním mazlíčkem, pokud si adoptujete siamskou kočku z útulku.

Na druhou stranu, pokud si koupíte siamskou kočku od chovatele, můžete nakonec zaplatit více, ale s touto dodatečnou cenou si můžete být jisti, že si domů přivedete zdravou kočku.

Výstavní vlastnosti

Kromě barvy, věku a místa, kde kočku kupujete, může hodnotu siamské kočky ovlivnit ještě několik dalších faktorů. Asociace kočičích fanoušků (Cat Fancier’s Association) také určila určitý soubor charakteristik siamské kočky výstavní kvality. Mezi tyto charakteristiky patří tvar hlavy, struktura srsti a barva a délka ocasu. Můžete očekávat, že kočky výstavní kvality budou dražší než kočky, které nemají vlastnosti stanovené asociací.

Hodnota vaší siamské kočky závisí na čtyřech faktorech

 • Barva,
 • Věk,
 • Místo, odkud ji kupujete, a
 • Výstavní kvalita.

Zatímco tyto čtyři faktory určují hodnotu vaší siamské kočky, existuje několik dalších nákladů, které můžete být nuceni vynaložit, když si domů přinesete siamskou kočku. Podívejme se na některé další náklady spojené s pořízením siamské kočky:

Další náklady spojené s pořízením siamské kočky

Jednorázová investice při koupi siamské kočky

Zatímco budete utrácet za pořízení kočky, existuje několik jednorázových nákladů, které vám vzniknou, když si domů přivedete novou siamskou kočku. Některé z věcí, které můžete pro svou siamskou kočku potřebovat, zahrnují následující.

 • Kočičí pelíšek,
 • Přepravka pro kočky,
 • Misky na jídlo a vodu,
 • Nástroje na úpravu srsti, jako je kartáč a kleštičky na nehty,
 • Box na stelivo,
 • Škrabadla a hračky.

Možná budete chtít také zvážit kastraci svého zvířete. Určitě se poraďte se svým veterinářem a domluvte si včasnou schůzku. Opět se jedná o jednorázové náklady, které možná budete muset vynaložit

Díky tomuto seznamu se můžete připravit na to, co budete muset vynaložit na přivedení nového domácího mazlíčka domů

Průběžné náklady, které budete muset vynaložit

Kromě nákladů, které vynaložíte na pořízení siamské kočky; očekává se, že budete pravidelně vynakládat dostatek prostředků. Vaše siamská kočka potřebuje stravu s vysokým obsahem bílkovin, proto se ujistěte, že jste pro svého mazlíčka zvolili kvalitní krmivo pro kočky

Siamské kočky jsou navíc náchylnější ke zdravotním potížím, proto je třeba naplánovat pravidelné prohlídky vašeho mazlíčka u veterináře. Abyste navíc zajistili, že vaše siamská kočka zůstane v perfektním zdravotním stavu, ujistěte se, že nevynecháváte očkování, které může výrazně snížit riziko několika zdravotních potíží

Vždy je nejlepší, když si kočku pojistíte hned, jak si domů přinesete nové kotě. Náklady na pojištění se mohou výrazně zvýšit s tím, jak vaše kočka stárne a zdravotní problémy se stávají výraznějšími

Mezi průběžné náklady, které budete muset vynaložit, patří např:

 • Krmivo,
 • Pojištění kočky,
 • Léky a očkování,
 • Každý rok nová podestýlka.

Proč jsou siamské kočky drahé?

Mohlo by se zdát, že pořízení a život se siamskou kočkou je drahá záležitost. Výchova siamské kočky je skutečně drahá, ale stojí to za to. Toto plemeno nese vysokou cenu z mnoha důvodů, ale tím nejvýznamnějším je, že jsou jedinečné a odlišné (jak vzhledem, tak povahou). Jsou krásné s jedinečnými znaky a modrou barvou, spolu s veselou povahou, která si rozumí doslova s každým. A proto je po siamských kočkách obrovská poptávka.

Siamské kočky jsou navíc hypoalergenní a línají mnohem méně než některá jiná plemena koček. Díky tomu jsou oblíbené u jedinců, kteří bojují s alergiemi. Mít siamskou kočku by znamenalo menší potřebu úklidu domácnosti a menší výdaje za léky proti alergiím.

Tyto ideální fyzické a povahové vlastnosti siamské kočky jsou hlavními důvody, proč jsou mnohem hodnotnější než jiná plemena koček.

Kolik stojí siamská kočka? – Slova na závěr

Siamská kočka je drahé plemeno, které si můžete pořídit s jedinečnou povahou a vzhledem, zejména pokud se rozhodnete pro kočku z rodokmenu. Vedle toho, odkud kočku získáte, ovlivňuje cenu siamské kočky také její věk, barva a kvalitativní vlastnosti. Pokud si tedy plánujete pořídit domů siamskou kočku, připravte se na to, že za počáteční nákup zvířete utratíte 250 až 2 500 dolarů. Ale to není všechno. Skutečná hodnota siamské kočky je mnohem vyšší, protože očekává, že utratíte ještě o něco více, až si domů přivedete nového mazlíčka a budete ho vychovávat jako svého skutečného společníka