Jak se rozhodnout, zda je pro mě siamská kočka vhodná?

Jak se rozhodnout, zda je pro mě siamská kočka vhodná?

Siamská kočka je jedním z nejvzácnějších a nejstarších plemen koček, které dnes můžete najít. Díky své více než desetileté historii možná víte, že siamské kočky byly v Thajsku považovány za posvátné. Když se přestěhovaly do USA jako královské, mnoho lidí si je přálo vlastnit pro jejich eleganci, jedinečný vzhled a hluboké modré oči. Tyto kočky jsou vysoce inteligentní, hlasité a náročné, a když se rozhodnete pořídit si siamskou kočku, musíte zvážit, zda je pro vás siamská kočka vhodná.

I když je siamská kočka pro většinu majitelů domácích mazlíčků skvělým mazlíčkem, přesto to není mazlíček pro každého. Siamská kočka často není správnou volbou pro rodiče domácích mazlíčků, kteří nemohou své siamské kočce věnovat čas a pozornost každý den.

V tomto příspěvku se s vámi podělíme o několik zajímavých informací o siamské kočce, které vám pomohou zjistit, jak se můžete rozhodnout, zda je pro vás siamská kočka vhodná.

Když zvažujete vlastnictví siamské kočky

Když zvažujete vlastnictví siamské kočky, je třeba zvážit následující věci, které vám pomohou rozhodnout se, zda je pro vás siamská kočka vhodná.

Zjistěte více o pozitivních vlastnostech kočky

O vzhledu siamské kočky toho možná už víte hodně. Jsou elegantní, mají krásné modré oči s různými barevnými variacemi a jejich srst nevyžaduje mnoho péče. Ale kromě fyzického vzhledu je toho mnohem víc, co byste měli o siamských kočkách vědět:

Jsou mazlivé a milující. Siamská kočka by s vámi ráda trávila čas a užívala si vaši společnost při sledování oblíbeného televizního pořadu a nevadí jí, když si k vám v noci vleze do postele. Siamské kočky se skvěle snášejí s dětmi, ale vy jako dospělí se musíte ujistit, že na své malé děti vždy dohlížíte, když jsou s vaším mazlíčkem.

Úvahy, když máte doma další zvíře

Máte doma další kočku? Nebo psa?

Nemějte obavy.

Siamské kočky často dobře vycházejí s jinými domácími zvířaty, včetně koček a psů. Ve skutečnosti se siamské kočky obvykle skvěle snášejí i s cizími lidmi. Potřebují jen pozornost a společnost a obvykle je nejlepší adoptovat siamskou kočku v páru. Pokud však již máte doma domácí zvířata, vězte, že vaše nová siamská kočka s vámi bude dobře vycházet, zvláště pokud má druhé zvíře stejnou povahu jako vaše siamka

Navíc, pokud jste chtěli mít jako domácího mazlíčka psa, ale nemohli jste si ho pořídit (z jakéhokoli důvodu), zvažte adopci siamské kočky. Mají podobné vlastnosti jako pes a časem je dokonce můžete naučit hrát aport.

Pozor na jejich zdravotní problémy

Siamské kočky jsou čistokrevné; je u nich zvýšené riziko několika zdravotních potíží. Mezi zdravotní potíže, ke kterým může být siamská kočka náchylná, patří například tyto:

Zubní onemocnění

Některé kočky obvykle neumějí příliš pečovat o zdraví svých zubů a siamská kočka je jednou z nich. Zubní problémy jsou tedy u tohoto plemene koček velmi časté. I když obvykle začínají usazeninami zbytků potravy, časem ztvrdnou a vytvoří zubní kámen, který může vést k závažným zubním infekcím. V některých případech mohou chronické zubní infekce způsobit, že vaše siamská kočka přijde o zuby, a mohou také poškodit její vnitřní orgány.

Bakteriální a virové infekce

Siamské kočky mají obvykle oslabený imunitní systém, takže jsou náchylnější k bakteriálním a virovým infekcím. Když uvažujete o pořízení siamské kočky pro sebe, je dobré vědět, že několika infekcím můžete předejít očkováním. V závislosti na jejich věku a dalších rizikových faktorech založených na jejich životním stylu se poraďte s veterinářem a zajděte na očkování vaší siamské kočky, abyste předešli několika typům infekcí.

Megaesophagus

Když vaše siamská kočka přijímá potravu, dostává se do žaludku skrze smrštění trubice zvané jícen. Existuje však zdravotní stav, díky kterému se jícen roztahuje. V důsledku toho se potrava nedostane do žaludku, ale zůstane v jícnu vašeho mazlíčka. Tento typ gastrointestinálního onemocnění je u siamských koček velmi častý.

U siamských koček je běžných několik dalších zdravotních stavů, včetně separační úzkosti a deprese, syndromu kočičí hyperestezie, atrofie sítnice a některých typů rakoviny, proto než si nějakou kočku pořídíte, věnujte všem těmto zdravotním stavům dostatečnou pozornost.

Více informací o plemeni

Možná již víte o fyzickém vzhledu, pozitivních vlastnostech a zdravotních podmínkách siamských koček, ale potřebujete znát také některé konkrétní údaje o plemeni. Teprve když budete mít kompletní informace o všech aspektech osobnosti siamské kočky, můžete zjistit, zda je pro vás siamská kočka vhodná.

Siamské kočky se liší od ostatních plemen

Kočky jsou obvykle klidnější a rády hodně spí. Pokud hledáte nenáročnou kočku, která nevyžaduje mnoho pozornosti, pak siamská kočka není pro vás. Siamské kočky jsou aktivní a vlastnit takovou kočku je velmi podobné jako vlastnit psa. Potřebují často chodit ven a trávit s vámi hodně času. Pokud jim nevěnujete dostatek času a pozornosti, jsou náchylné k depresím a úzkostem.

Siamská kočka je navíc zvědavá, svéhlavá a inteligentní. Když se siamská kočka rozhodne něco udělat, udělá to stejně bez ohledu na následky, což je rys chování, který se u jiných typů koček běžně nevyskytuje.

Protože jsou však siamské kočky inteligentní a často mají pevně stanovené způsoby chování, může být na rozdíl od psa obtížné je vycvičit. Navíc jsou velmi zvědavé, a jakmile si je přinesete domů, můžete očekávat, že se budou zamotávat do drátů a šplhat po policích. Než si tedy siamskou kočku pořídíte, ujistěte se, že je váš domov pro novou kočku bezpečný. Zajistěte všechny volné dráty, umístěte bezpečnostní zámky na všechny police a zástěnu na krb a udělejte vše, co byste udělali, když vaše dítě začíná lézt. Teprve pokud dokážete věnovat tolik času zabezpečení svého domova pro novou siamskou kočku, teprve pak je to pro vás to pravé.”

Poznejte nežádoucí vlastnosti siamské kočky

Siamská kočka je však hlasitá a náročná. Zatímco kočky jsou obvykle štěbetavé a občas mručí, siamská kočka je extrémně hlasitá a vydává velmi hlasité, nízko posazené vytí a mňoukání známé jako ”meezer” Vzhledem k tomu, že toto plemeno je poměrně náročné, bude vaše siamská kočka vydávat tento zvuk i několik hodin, pokud bude něco chtít. Než si siamskou kočku pořídíte, vězte, že mňoukání je často dost nepříjemné a že je těžké vytí siamské kočky ignorovat. ””

Pokud jste člověk, který tráví hodně času venku nebo má náročné zaměstnání a hodláte nechávat siamskou kočku doma samotnou, nemusí být siamská kočka dobrou volbou. Ale i v takovém případě, pokud si domů přinesete novou siamskou kočku, nezapomeňte si najmout hlídače nebo kočku svěřit příteli/členovi rodiny, který může vašemu novému mazlíčkovi dělat společnost, zatímco budete pryč.

Zamyslete se nad tím, zda vás náročná povaha siamské kočky uklidní, nebo vám naopak přidá na stresu.

Hledání vhodné siamské kočky

Siamské kočky mají dlouhou životnost, a pokud si pořídíte siamskou kočku a budete se o ni dobře starat, vězte, že jste si našli kamaráda, který vás bude provázet i 15 až 20 let. Než se však rozhodnete pořídit si siamskou kočku, musíte vědět, že siamská kočka se od ostatních plemen koček liší. Nejsou to obvyklé klidné kočky, které by rády hodně spaly. Naopak, siamská kočka je aktivní, touží po pozornosti a je skvělou společnicí pro děti.

Navíc některé nepříliš skvělé vlastnosti siamské kočky z ní nedělají správnou volbu pro každého. Siamská kočka je náchylná k depresím a úzkostem, pokud zůstane dlouhé hodiny sama. Kromě toho je také náchylná k rozvoji několika zdravotních potíží, což znamená, že budete muset věnovat nějaký čas preventivní péči o svou kočku.

Ačkoli je tedy siamská kočka skvělým domácím mazlíčkem pro většinu majitelů domácích zvířat, často není tou správnou volbou pro rodiče, kteří nemohou své siamské kočce věnovat čas a pozornost každý den. S ohledem na výše uvedené faktory se jen vy můžete rozhodnout, zda je pro vás siamská kočka vhodná. Podívejte se také na našeho kompletního průvodce po siamských kočkách jako domácích mazlíčcích