Cvičení a hry pro siamskou kočku – Purrtalk.com – Pomocné informace o kočkách

Cvičení a hry pro siamskou kočku – Purrtalk.com – Pomocné informace o kočkách

Jedním z nejvýraznějších rysů siamských koček je jejich energická povaha. Možná je najdete skákat z gauče nebo si hrát s náhodnými předměty po celém domě.

Tyto temperamentní kočkovité šelmy potřebují ke štěstí hodně fyzické i duševní stimulace. Pokud jim není poskytnuta, mohou se rychle začít nudit a dopouštět se destruktivního chování. K dispozici jsou různá cvičení a hry, které kočku stimulují a uspokojují.”

Proč si siamské kočky potřebují hrát?

Obecně se má za to, že kočky si hrají proto, aby si procvičily dovednosti, jako je lov, které by přirozeně potřebovaly k přežití, kdyby žily ve volné přírodě. Za hravým chováním vaší kočky však stojí i další důvody:

Odbourávání stresu

Možná se vám stane, že vaše kočka popadne nejbližší hračku nebo předmět a veškerou svou energii nasměruje k němu. Kočky mají tendenci vypouštět negativní energii tím, že se honí za svými hračkami a předstírají, že je zabíjejí. Dokonce i škrábání nábytku je pro kočky činností, která odbourává stres. Pokud zjistíte, že to vaše kočka dělá, je dobré jí pořídit škrabadlo

Fyzické cvičení

Fyzická aktivita je pro vaši siamskou kočku životně důležitá, aby zůstala zdravá. To je jeden z hlavních důvodů, proč si rádi hrají s hračkami. Skákání, šplhání a běhání jim pomáhá udržovat se v dobré kondici.

Mentální cvičení

Hraní určitě stimuluje mysl. Siamské kočky mají hbitou mysl a hraní ji pomáhá udržovat. Pokud je vaše kočka stará, mentální stimulace prostřednictvím hry může minimalizovat pravděpodobnost Alzheimerovy choroby.”

Rozvoj

Cvičení a hry pomáhají při mentálním rozvoji koček. Hravé aktivity pomáhají koťatům nejen objevovat sebe sama, ale také poznávat svět kolem sebe. Poznají například, že když tlapkou udeří do míčku, ten se odkutálí pryč, a kousnutí do vlastního ocasu by je určitě bolelo.”

Hraní pomáhá kočkám osvojit si pojmy příčina a následek, což je pro vývoj zásadní. Kromě toho díky fyzické aktivitě posilují své svaly a učí se koordinaci ruka (tlapka)-oko.

Důvěra

Některé kočky jsou plaché a trvá jim, než se otevřou. Cvičení a hry poskytují tolik potřebné rozptýlení, protože kočky vždy lákají ke hře. Hračky také pomáhají kočkám cítit se v novém domově bezpečně. Pokud máte plachou kočičku, dejte jí jednu nebo dvě hračky, abyste zvýšili její sebevědomí.”

Bonding

Pro interakci s kočkou je dobré používat hračky. Siamky jsou společenská stvoření, která se ráda sbližují se svými majiteli. Proto je nezbytné si s vaším novým chlupatým přítelem hrát, abyste si k němu vybudovali vztah.”

Nejlepší cvičení a hry pro vaši kočku

I když se obecně soudí, že kočky jsou tiché a klidné, potřebují fyzickou aktivitu. Přestože kočky nevyžadují tolik pohybu jako psi, veterináři vřele doporučují hry a cvičení, které je udrží v kondici. Mezi nejoblíbenější cvičení a hry pro kočky patří např:

Věž pro kočky

Vícepatrové věže pro kočky jsou běžně dostupné v obchodech se zvířaty i na internetu. Kočky rády šplhají na vyvýšená místa a shlížejí dolů na své teritorium.

Kočky, které žijí venku, rády šplhají na stromy, protože jim to umožňuje pozorovat svět pod sebou z bezpečného místa. Kočky žijící v interiéru mají stejné potěšení z kočičích věží nebo kočičích stromů. Nejenže jim to pomáhá cítit se sebejistěji, ale také jim to poskytuje tolik potřebný pohyb.

Laserová ukazovátka

Laserová ukazovátka jsou vynikajícím prostředkem, jak přimět líné kočky k aktivitě. Stačí stisknout tlačítko na laserovém ukazovátku a namířit ho na podlahu nebo zeď. Vaše kočka se na něj během chvilky vrhne.”

Laserová ukazovátka poskytují kočce značnou mentální stimulaci a zabraňují jejímu nadměrnému nudění. Laserový paprsek vypadá pro vaši kočku stejně jako rychle se pohybující kořist, což jí umožní užít si s ním spoustu zábavy. Na závěr můžete kočku za odměnu navést na pamlsek.”

Hračky s šantou kočičí

Šanta kočičí je vytrvalá bylina pocházející z Evropy. Mnoho hraček pro kočky obsahuje sušenou a mletou šantu kočičí, která kočky láká. Hlavní složkou šanta kočičí je nepetalakton, který v mozku spouští chemické látky spojené s náladou a štěstím

Kočky obvykle reagují na hračky s šantou kočičí tím, že se stávají hyperaktivními. Mohou se válet nebo převracet po dobu přibližně 5-12 minut. Šanta kočičí je nejen dobrá pro motivaci kočky ke hře, ale také pomáhá snižovat hladinu stresu.

Hračky s hůlkou

Lov je přirozený instinkt všech koček. Stejně jako se venkovní kočky honí za kořistí, potřebují i kočky domácí podobné příležitosti. Hračky s hůlkou napodobují kořist, takže jsou pro kočky v zájmovém chovu skvělým zdrojem vzrušení.”

Hračka s hůlkou může být jednoduše tyčka s tenkou látkou nebo stuhou připevněnou na jednom konci. Můžete s ní škubat, mávat nebo s ní třepetat tak, aby se stužka pohybovala podobně jako pták, hmyz nebo jiná kořist. Významnou výhodou hračky s hůlkou je, že udržuje bezpečnou vzdálenost mezi drápy vaší siamské kočky a vaší kůží.”

Hračky s míčky

Hračky s míčky jsou pro kočky poměrně atraktivní. Způsob, jakým se kutálejí po podlaze, je podobný pohybu myší a jiných kořistních zvířat. Do míčkových hraček je vhodné vložit pamlsky, zvukové hračky nebo šantu kočičí, aby byly pro kočku lákavější. Mezi oblíbené hračky s míčky patří např:

  • Stočený papír (můžete vyzkoušet různé textury a velikosti)
  • Pingpongové míčky
  • Míčky s rolničkami
  • Míčky z myláru
  • Houbové míčky

Ptačí krmítka a akvária

Mezi cvičení a hry pro siamky patří sledování ptačích krmítek nebo akvárií. To může být pro vašeho chlupatého přítele značnou stimulací. Kočky milují pozorování ryb a ptáků v jejich přirozeném prostředí.

Můžete si pořídit sedátko k oknu, které vaší siamské kočce usnadní pohled na svět venku. Případně můžete poblíž okna umístit kočičí strom se skutečnými stromy venku, aby si vaše kočka mohla užívat šplhání po něm a pozorování poletujících ptáků.

Trénink klikáním

Dravčí instinkty vaší kočky jí zpříjemňují ”zasloužení si” potravy. Trénink klikrem je pro vaše zvíře stimulující a zároveň zábavný. Klikr je malé plastové zařízení, které se používá k vydávání zvuku, který vaše kočka snadno uslyší.

Vezměte klikr do jedné ruky a do druhé pamlsek. Ukažte kočce pamlsek tak, aby k vám přišla. Jakmile tak učiní, ”klikněte” a podejte jí pamlsek. Tímto způsobem se vaše zvíře brzy naučí spojovat dobré chování se zvukem kliknutí.

Puzzle hračky

Puzzle hračky udržují vaši kočku v pohybu a zároveň nabízejí pozitivní posílení. Puzzle hračky nutí kočky pracovat pro své krmivo. To aktivuje jejich mysl a také naplňuje jejich přirozený instinkt lovce.”

Puzzle krmítka a hračky jsou vhodné pro zpomalení koček, které mají tendenci jíst příliš rychle. Pomáhají vytvořit asociaci mezi krmítkem a jídlem. Můžete začít tím, že budete používat pamlsky v puzzle krmítkách a pak je pomalu nahrazovat granulemi.

Hračky na zápasení

Své siamské kočce můžete dát měkkou hračku, na kterou se může sápat, kopat do ní a zápasit s ní. Oblíbenou variantou je naplnění vysoké ponožky bavlněným vatelínem a pečlivé svázání konce pomocí stuhy nebo provázku.

Kočky navíc milují kartonové krabice a papírové sáčky. Můžete do nich vložit pamlsky až po catnip a nechat je otevřené, aby je kočka mohla prozkoumat. Mohou se v nich schovávat, vrhat se na ně nebo vyskakovat dovnitř a ven. Slouží nejen jako dobrý úkryt, ale jsou to také zábavné hračky. Zkuste v nich nechat hračku myši obalenou catnipem, aby ji váš mazlíček lovil a pronásledoval.”

Pravidla hry

Siamské kočky milují hračky, které vypadají a chovají se podobně jako jejich přirozená kořist. Aby si vaše kočkovitá šelma maximálně užila, zde je několik zásad, kterými je třeba se řídit:

  • Postupujte tempem své kočky. Nabízejte jí různá cvičení a hry, abyste zjistili, které se jí líbí nejvíce.”
  • Pokud se vaše siamka příliš rozruší, může zaútočit na vaše ruce nebo nohy nebo na jiná domácí zvířata. Pokud začne být drsná, udělejte ve hře přestávku a začněte znovu, až se uklidní.”
  • Hrajte si s kočkou v různou denní dobu, abyste zjistili, kdy má ke hře největší sklony. Kočky ve volné přírodě rády loví před jídlem a spánkem, proto si zkuste s kočkou hrát ještě před krmením.
  • Vyberte pro hraní prostor, který není rušen a kde by se váš chlupatý kamarád cítil bezpečně.
  • Mějte pro konkrétní hraní nové hračky a ostatní hračky střídejte. To by pomohlo udržet zájem vašeho mazlíčka, protože kočky mají tendenci poměrně rychle ztrácet zájem.

Závěrečné slovo

Hračky a hry pro kočky můžete snadno zakoupit v obchodech pro zvířata nebo v internetových obchodech. Navíc si je můžete i sami vyrobit vyhledáním na internetu. Cvičení a hry mají zásadní význam pro udržení fyzického a psychického stimulu vašeho mazlíčka a zároveň ho odradí od destruktivního chování. Během hraní je vždy nejlepší na kočku dohlížet.