Co musíte vědět o koupání siamských koček

Co musíte vědět o koupání siamských koček

Jako rodiče siamských koček se často setkáváte s otázkami ohledně čištění siamské kočky. Většina rodičů domácích mazlíčků se zajímá o to, jak často by měli svou siamskou kočku koupat, jak s ní během koupele zacházet a zda se jí pobyt ve vodě líbí, či nikoli. Všechny tyto otázky jsou relevantní, protože koupání siamské kočky je nedílnou součástí procesu péče o kočku

Odpověď na tyto otázky však závisí na mnoha faktorech. A je toho mnohem více, co se týká koupání siamských koček.

V tomto příspěvku se s vámi podělíme o vše, co musíte vědět o koupání vaší siamské kočky. Obvykle vaše siamská kočka potřebuje koupat každých 4-6 týdnů, ale frekvence závisí na délce srsti vaší siamské kočky. Kromě toho to, jak často potřebuje koupel, závisí na několika dalších faktorech, včetně toho, kolik času tráví vaše siamská kočka venku, na věku vaší siamské kočky a na tom, jaké je prostředí vašeho domova. A i když si siamské kočky rády hrají ve vodě, nemají rády, když je vyrušíte a pořádně osprchujete. Proto když plánujete koupání své siamské kočky, musíte se na něj náležitě připravit.

Jak často byste měli svou siamskou kočku koupat?

Četnost koupání siamské kočky závisí na délce srsti. Obvykle je třeba siamskou kočku koupat jednou za 4-6 týdnů. Pokud má vaše siamská kočka kratší srst, můžete ji koupat i jednou za 2-3 měsíce. Je to proto, že siamské kočky s kratší srstí se mohou účinněji čistit. Proto nevyžadují časté koupání.

Kromě délky srsti určuje četnost koupání siamských koček několik dalších faktorů. Mezi tyto určující faktory patří

Venkovní hrací doba vaší siamské kočky

I když jsou siamské kočky skvělými domácími mazlíčky v interiéru, pokud vaše siamská kočka tráví hodně času hraním venku, budete ji muset koupat často, například jednou za 4-6 týdnů. Stejně tak, pokud jako rodiče domácích mazlíčků rádi trávíte hodně času účastí na venkovních aktivitách, jako je turistika, kempování a další venkovní dobrodružství, a rádi byste svou siamskou kočku vzali s sebou, je důležité ji vykoupat, jakmile se vrátíte domů.

Domácí prostředí

Typ prostředí, ve kterém vaše siamská kočka žije, také významně určuje, jak často byste měli svého mazlíčka koupat. Pokud vaše kočka žije v čistém a udržovaném domově, kde má dostatek příležitostí ke kontaktu s členy rodiny, bude ji to podporovat v udržování čistoty. Proto siamská kočka, která tráví většinu času v teplém domácím prostředí, potřebuje méně časté koupání.”

Pokud však vaše siamská kočka žije v nehostinných podmínkách, nebude ji to k udržování čistoty podněcovat. Proto bude vaše siamská kočka potřebovat častější koupání.”

Věk vaší siamské kočky

Siamské kočky jsou od přírody zvědavé. Mladá koťata jsou však živější a energičtější a zároveň zvědavější. V důsledku toho se nakonec ušpiní. To však neplatí pro starší a dospělejší siamské kočky. Proto potřebují méně časté koupání.”

Problémy s klíšťaty a blechami

Kočky se běžně nakazí klíšťaty a blechami. Pokud se vaše siamská kočka potýká s tímto problémem, může být nutné častější koupání spolu s léčbou a rozsáhlým úklidem domácnosti, aby se škůdců zbavila.

Jak koupat siamskou kočku?

Nyní, když již víte, jaké faktory ovlivňují četnost koupání vaší siamské kočky, je čas dozvědět se více o tom, jak koupat vaši siamskou kočku.

Příprava na koupání vaší siamské kočky

Když plánujete koupat vaši siamskou kočku, připravte se tak, že si oblečete staré šaty s dlouhými rukávy. Siamské kočky se mohou při koupeli podráždit a mohou vás poškrábat, takže dlouhé rukávy vás ochrání před poškrábáním

A zatímco se připravujete, nezapomeňte na tuto práci připravit i svého mazlíčka. Před koupelí nezapomeňte kočce ostříhat drápky. Opět je to opatření, které vás ochrání před poškrábáním. Siamská kočka sice vodu miluje, ale nemusí mít ráda vaše zásahy, a proto se během koupele podráždí. Mnoho koček z tohoto důvodu své majitele poškrábe, takže se na to musíte náležitě připravit.”

Kromě toho je také třeba připravit místo pro koupání siamské kočky. Často je dobrou volbou koupání siamské kočky v koupelně. Někteří rodiče domácích mazlíčků však také dávají přednost tomu, aby tuto činnost prováděli v kuchyni, zejména pokud je k dispozici dvojité umyvadlo. V takovém případě můžete jedno umyvadlo použít k mydlení, zatímco druhé k oplachování zvířete.”

Pokud koupete siamskou kočku v koupelně, můžete k oplachování kočky použít sprchovou hlavici nebo ke koupání zvířete použít kbelíky naplněné vodou.”

Bez ohledu na místo koupání musíte z místa odstranit všechny nezbytné a křehké předměty, které by se mohly rozbít, pokud by se kočka pokusila ze situace uniknout. Kromě toho je nejlepší zajistit místo proti uklouznutí umístěním gumové nebo plastové podložky.”

Nástroje, které potřebujete ke koupání siamské kočky

Zde je seznam toho, co potřebujete ke koupání siamské kočky.

 • Žínka na obličej,
 • Ručník,
 • Kartáč nebo hřeben,
 • Šampon pro kočky, nebo pokud má váš mazlíček blechy nebo klíšťata, můžete potřebovat speciálně vyvinutý šampon pro kočky.

Ujistěte se, že ke koupání siamské kočky nikdy nepoužíváte běžný lidský šampon nebo mýdlo, protože by mohly poškodit kůži a srst vaší kočky.

Budete také potřebovat vlažnou vodu, aby si vaše siamská kočka koupání užila.

Proces koupání

Při koupání siamské kočky se jedná o třífázový proces, kdy kočku umyjete, poté opláchnete šamponem a nakonec ji osušíte. Podívejme se na jednotlivé kroky blíže:

Krok 1 – Mytí

Umístěte kočku do nádoby (kbelíku nebo umyvadla) a postupujte po kočičí srsti tak, aby se namočilo celé tělo kromě hlavy. Tento postup provádějte, zatímco kočku podpíráte a udržujete její uši a obličej suché.

Krok 2 – Oplachování

Nyní přejděte k další nádobě, která obsahuje čistou vodu, a kočku jemně opláchněte. Je možné, že budete muset kočku opláchnout několikrát, aby se řádně vyčistila. V této fázi můžete kočce očistit obličej vlhkou rukou nebo hadříkem na obličej, ale ujistěte se, že obličej úplně nezakryjete, protože byste mohli zvíře zahltit.

Krok 3 – Sušení

Jakmile kočku opláchnete, nenechávejte jí mokrou srst. Místo toho ji vyjměte z nádoby a jemně ji zabalte do suchého ručníku, aniž byste jí zakrývali obličej. Nyní ručník jemně otírejte ve všech směrech, přičemž buďte při sušení obličeje velmi opatrní.”

K čištění uší kočky můžete použít vatu, a jakmile je kočka suchá, vyčešte jí srst a nechte ji na suchém místě.”

A tím je proces zanechání kočky čisté a upravené dokončen.

Tipy pro koupání siamských koček

Na závěr se s vámi podělíme o několik tipů a pokynů týkajících se koupání vaší siamské kočky, aby bylo pro vás i vašeho mazlíčka příjemnější.

 • Vyberte si denní dobu, kdy je vaše siamská kočka v nejlepší náladě, protože to celý proces usnadní.
 • Nezapomeňte si zakopávat nehty jak své, tak i nehty vaší siamské kočky. Nechcete přece svému mazlíčkovi při koupání ublížit. Navíc se chcete chránit i před poškrábáním vaší kočky.”
 • Koupejte svou siamskou kočku v koupelně nebo v kuchyni, ale ujistěte se, že je prostor bezpečný, čistý a má vhodná opatření, aby kočka neuklouzla.”
 • Nejlepší je používat vlažnou vodu a kvalitní šampon pro kočky. Pokud vaše kočka potřebuje speciální léčbu proti blechám a klíšťatům, sáhněte po specializovaném léčebném šamponu po projednání problému s veterinářem.”
 • Nikdy nelijte kočce vodu na obličej, protože ji to může vyděsit a zanechat ji přetaženou.”
 • Při šamponování kočku dobře masírujte, protože ji to uvolní.
 • Pokud má vaše siamská kočka dlouhou srst, nezapomeňte ji několikrát opláchnout a projít si cestu přes srst, aby bylo čištění účinnější a důkladnější.
 • Otřete siamskou kočku pomocí utěrky na obličej bez šamponu. A nezapomeňte při tom očistit oči a jejich okolí.”
 • Siamskou kočku je nejlepší sušit ručníkem, ale pokud chcete použít fén, použijte jej na střední teplotu.”
 • Jakmile je kočka zcela suchá, můžete na ni nanést olej nebo mazadlo, abyste zvýšili lesk a zdraví její srsti.

Slova na závěr

Koupání siamské kočky může být pro některé rodiče domácích mazlíčků složité, ale pokud sebe i svou kočku náležitě připravíte a budete vědět, jak a kdy siamskou kočku koupat, může se z toho stát příjemný zážitek pro vás i vaši siamskou kočku.