Co je třeba mít na paměti, když pouštíte svou siamskou kočku ven

Co je třeba mít na paměti, když pouštíte svou siamskou kočku ven

Siamské kočky, které jsou původně spojovány s královskou rodinou v Thajsku, jsou známé svým jedinečným úžasným vzhledem. Na rozdíl od mnoha jiných kočičích plemen vyžadují tato věrná a energická stvoření mnoho zvláštní péče. Přestože venkovní svět má pro tyto kočky velkou nabídku, je často zatížen nebezpečím. Siamské kočky jsou na ulici vystaveny nesčetným potenciálním rizikům, od aut přes zloděje, blechy až po jiné kočky. V závislosti na oblasti, ve které žijete, se vaše milovaná kočka může stát účastníkem nehody, může být ukradena nebo se může dostat do konfliktu s jinou kočkou či zvířetem. Zároveň mohou siamské kočky těžit z přirozené stimulace, kterou jim nabízí venkovní prostředí.

Jak již bylo řečeno, když uvažujete o tom, že svou siamskou kočku pustíte ven, vstupuje do hry mnoho faktorů.

Co byste měli vědět o siamských kočkách

Siamské kočky jsou kočky domácí, které jsou určeny pro život v domácnosti. Chovatelé mají možnost chovat kočky s vlastnostmi, které chtějí podporovat. I když to může trvat mnoho let, nakonec se chovatelům podaří u některých koček určité vlastnosti úspěšně vypěstovat.

Siamské kočky se poprvé objevily před několika staletími v Thajsku. V průběhu let většina divokých rysů tohoto plemene zmizela. Nyní se z nich stalo specializované plemeno, které je vyhledávané pro své nápadné modré oči a elegantní tělo s jemnou a lesklou srstí. Po tolika letech šlechtění na domestikované vlastnosti je pro tyto kočkovité šelmy jednoduše náročné přežít venku samostatně.

Může siamská kočka chodit ven?

Většina majitelů koček si pořizuje siamskou kočku od chovatele. Pokud si ji pořídíte jako mládě, neměla by být ponechána venku, dokud nedostane všechna povinná očkování. Siamské kotě musí mít také omezený kontakt a interakci s ostatními kočkami a zvířaty.

Přiznejme si, že není bezpečné nechat venku volně pobíhat normální kočku, natož kočku, která patří k siamskému plemeni. Jako majitel siamské kočky musíte najít způsob, jak uspokojit potřeby své kočky, aniž byste ji vystavovali nebezpečí

Musíte vždy vědět, kde se vaše siamská kočka nachází, abyste se nemuseli bát přílišného nebezpečí, které jí venku hrozí, zejména v rušném městě. Pokud se však rozhodnete svou siamskou kočku pustit ven, nezapomeňte zvážit několik faktorů.

Na co myslet, když pouštíte svou siamskou kočku ven

Zde je několik věcí, které musíte zvážit, než pustíte svou siamskou kočku ven.

Riziko červů a parazitů

Lidé při pobytu venku podstupují řadu preventivních opatření. Zvířata jsou na druhou stranu extrémně odlišná. Vaše siamská kočka narazí na potenciálně nebezpečné věci a pak si olizuje srst a tlapky, čímž riskuje některá vážná onemocnění.”

Vaše siamská kočka může chytit parazity při hrabání v odpadcích nebo při chůzi v kontaminované půdě. Je také možné, že pozřou zkažené jídlo ze sousedových popelnic, které jim může způsobit červy v žaludku. Někteří červi mohou být životu nebezpeční, pokud vaše kočka nedostane včasnou léčbu.”

Větší účty za veterináře

Každý zodpovědný majitel kočky bere svou kočičku na pravidelné návštěvy veterináře. Siamská kočka musí absolvovat očkování a každoroční prohlídku. Účty za veterinární ošetření mohou být už tak dost vysoké a nechat kočku potulovat se venku je může ještě zvýšit.”

Kočky jsou například teritoriální tvorové, kteří se venku rychle pouštějí do rvaček, což vede k nutnosti pohotovostní péče při zraněních. Kromě toho, protože toulavé kočky nejsou očkované, mohou vaší siamské kočce kousnutím nebo poškrábáním způsobit infekci

Kočky také nedávají pozor na provoz, což může způsobit, že je srazí auto, což může mít za následek trvalé postižení nebo smrt. Navíc v případě, že vaše siamská kočka bude potřebovat operaci nebo dlouhodobý pobyt v nemocnici, zvýší se váš účet za veterináře o několik tisíc dolarů.

Číhající nebezpečí

Na vaši kočku může číhat mnoho nebezpečí hned za rohem, zejména pokud žijete v rušné oblasti. Nejenže vaše siamka může narazit na volně pobíhající psy, ale může se také dostat do kontaktu s jedem a nepěknými lidmi.

Psi jsou známí tím, že kočky pronásledují. Bez ohledu na to, jak pozorná a inteligentní vaše siamka je, někteří psi mohou být při útoku docela rychlí a způsobit vaší kočce vážná zranění.

Mnoho lidí dává kočkám jedovaté látky, jako jsou pesticidy a insekticidy, aby je odradili od škůdců. Někteří lidé také dávají na své zahrady chemikálie a jed na krysy, což může být pro vaši kočku velkým zdravotním rizikem. Navíc mnoho květin a zahradních keřů, například lilie, může být pro kočku toxických.

Kočky, které se volně pohybují venku, se také mohou ocitnout v pasti v kůlnách a garážích, odkud nemají možnost úniku. Navíc nemůžete očekávat, že lidé ve vašem okolí budou k vaší siamské kočce stejně laskaví jako vy. Vzhledem k tomu, že všude číhá tolik nebezpečí, nemáte jistotu, že vaše siamka zůstane venku v bezpečí.”

Nebezpečí pro vaši rodinu

Vaše siamka se může po delším pobytu venku vrátit domů. Přestože vaše zvíře může vypadat v pořádku, neexistuje žádný jistý způsob, jak zjistit, zda v sobě neskrývá nějaké nemoci, které mohou být pro vaši rodinu nebezpečné. Nemůžete vědět, kam se vaše siamka také zatoulá, když ji pustíte ven. Proto nemůžete vědět, co si do vašeho domova přinášejí z ulice.

Jelikož je siamka milující stvoření, pravděpodobně se tulí a mazlí se všemi členy rodiny. Možná dokonce spí ve vaší posteli. Bez ohledu na pravidelný úklid vašeho domova nemůžete účinně eliminovat zárodky, které vaše kočka na volno přináší. Představte si, že vaše siamská kočka přinese do vašeho domova všechny bacily z popelnice.”

Vzhledem k vaší odpovědnosti za zdraví vaší rodiny musíte na svou siamskou kočku dohlížet a nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je držet ji doma.”

Berte ohled na své sousedy

Může být neslušné, když vaši siamskou kočku pustíte po celém okolí. Koneckonců, neexistuje žádný jistý způsob, jak zjistit, zda vaši sousedé nejsou na kočky alergičtí nebo je nemají vůbec rádi. I kdyby náhodou někteří sousedé kočky milovali, stejně by nechtěli, aby se jim cizí zvíře hrabalo v odpadcích nebo se bez dozoru potulovalo po jejich zahradě.

Protože siamské kočky touží po pozornosti, mohou chodit k cizím lidem, kteří s nimi nechtějí komunikovat. Navíc někteří sousedé mohou vlastnit i velké psy a vy si nemůžete být jisti, na čí dvůr vaše siamka při svém toulání venku vstoupí. Jednoduše řečeno, vaši sousedé by se neměli obávat, že budou mít co do činění s cizím domácím mazlíčkem.”

Vběhnutí do rvačky

Někdy jste pravděpodobně v noci slyšeli kvílení toulavých koček. To proto, že kočky se velmi rychle pouštějí do rvaček. Siamské kočky jsou teritoriální, což může způsobit, že se poperou s jakýmkoli zvířetem, které vstoupí na váš dvůr. O rvačce pravděpodobně nebudete vědět, dokud se vaše kočka nezraní nebo nezmizí. Navíc vaše kočka pravděpodobně ani nepřežije, pokud se dostane do rvačky s větší kočkou nebo psem.

Tyto rvačky mohou být dost nebezpečné a možná i životu nebezpečné, protože mohou mít za následek vážná zranění, infekce a jizvy. Vaše siamská kočka může být dokonce bázlivější a náročnější na manipulaci kvůli traumatu, které utrpěla v boji.

Hrozba zmizení nebo krádeže

Siamské kočky mají zvídavou a dobrodružnou povahu, která je vybízí k volnému toulání se venku. To je však dosti ohrožující, protože se vystavují riziku, že se ztratí nebo jim je někdo ukradne. Vzhledem k tomu, že siamské kočky jsou jedinečně vypadající plemeno s krásnýma očima a úžasnou srstí, někteří lidé se je mohou pokusit ukrást a prodat za slušný obnos peněz. ””

Alternativní možnosti venkovního chovu siamských koček

No, venkovní pobyt není úplně špatný. Čerstvý vzduch a sluneční světlo mohou vaší kočce rozhodně prospět, protože jí pomohou zahnat depresi a celkově ji uspokojí. Svou kočku však nemusíte nechávat venku samotnou. Místo toho pro ni musíte vytvořit bezpečný prostor.”

Pokud žijete v bytě, zabezpečte balkon instalací dětských branek na mříže a zakrytím volného prostoru sítí. Pokud bydlíte v domě, bude se vaší siamce líbit venkovní výběh. Uzavřené sluneční pokoje a verandy jsou také skvělým prostorem pro hraní vaší siamky.

Závěr

Siamské kočky jsou velmi věrná, milující a hravá zvířata, která se rychle stanou ozdobou vašeho domova. Tato vysoce inteligentní a energická zvířata mohou být skvělými společníky, pokud nezapomenete, že byla vyšlechtěna jako kočky domácí. Jako rodiče siamských koček se musíte zavázat, že je budete chránit před nebezpečími, která na ně číhají venku, zejména v rušných obytných oblastech a ve městech.

Když necháte svou siamskou kočku pohybovat se venku bez dozoru, můžete ji vystavit nesčetným potenciálním nebezpečím, která mohou způsobit, že se vaše kočka zraní, onemocní, bude jí ukradena nebo dokonce zemře, pokud se dostane na nesprávné místo. Pokud trváte na tom, že chcete vychovávat kočku, která se dokáže přizpůsobit jak v interiéru, tak venku, není toto plemeno pro vás to pravé. Tato designová kočka musí být v bezpečí a zdravá v pohodlí vašeho domova.