Běžné kožní problémy siamských koček a jak jim předcházet

Běžné kožní problémy siamských koček a jak jim předcházet

Věděli jste, že siamské kočky obvykle tráví 50 procent času tím, že se upravují, když jsou vzhůru? Všichni samozřejmě víme, že kočky hodně spí. Je to téměř jejich nejoblíbenější zábava. Bez svého spánku nemohou žít. Nicméně péče o srst je pro ně také nesmírně důležitá. Udržují si tak svou srst bez zápachu a čistou. Navíc při lovu, pokud je jejich srst bez zápachu, jsou pro své nepřátele téměř neviditelné.

Existují však některé běžné kožní problémy siamských koček, kterých můžete být čas od času svědky. Můžete zjistit, že vaše kočka má strupovitou kůži nebo je její srst zacuchaná či postrádá obvyklý lesk – v takovém případě musíte zjistit základní problém. Pokud se vám to nepodaří, vezměte ji k veterináři. Kožní onemocnění je indikátorem toho, že něco není v pořádku. Může dokonce poukazovat na zdravotní problém.

Kožní onemocnění

Pokud zjistíte, že srst vaší kočky vypadá hvězdicovitě a matně, je to známka toho, že se kočka špatně upravuje. Pokud má kočka zplstnatělou srst, může to být známka toho, že se dnes necítí dobře a nemá chuť se umýt

Mezi faktory, které mohou narušovat její hygienu a vést k mastné, suché nebo šupinaté kůži, patří např:

 • Obesity: Kočka ztloustla a vytvořila si příliš velký obvod, což omezuje její přístup kolem těla.
 • Bolesti zubů: Když má kočka problémy s ústní hygienou, je pro ni ošetřování velmi bolestivé.
 • Nemoc: Pokud se kočka necítí dobře nebo je jí nevolno, nebude se chtít umýt.
 • Artritida:
 • Úzkost: Bolestivost a ztuhlost svalů může kočce ztěžovat pohyb: Pokud je kočka vystresovaná nebo vyděšená, může se přehnaně starat o sebe. Je to mechanismus, který používá ke svému uklidnění. To může vést ke ztrátě srsti a kožním vředům, což způsobuje, že kočičí kůže vypadá flekatě.

Nejlepším způsobem, jak těmto problémům předcházet, je odstranit jejich příčinu. Tímto způsobem se vaše kočka začne opět sama ošetřovat

Běžné kožní problémy siamských koček a jak jim předcházet

Pokud kůže vaší kočky nevypadá hladce a leskle, je to problém. Zde je několik běžných kožních onemocnění, se kterými se vaše kočka může potýkat:

 • Šupiny
 • Lupy
 • Vředy
 • Vředy
 • Strupy
 • Začervenání
 • Svědění
 • Vypadávání chlupů
 • Mastnota

Všechny výše uvedené problémy jsou běžné kožní problémy siamských koček. Sledování příznaků je velmi důležité, aby se předešlo dalším komplikacím. Příznaky nemusí vždy potvrdit onemocnění, proto je nutné vzít kočku k veterináři a zjistit přesný problém.

Veterinář začne vyšetřovat vaši kočku na následující stavy a onemocnění:

1. Parazitární onemocnění kůže

Veterinář vždy zahájí vyšetření tím, že zkontroluje vaši kočku, zda nemá kožní parazity. Tito drobní živí tvorové mají za následek velké svědění, které kočku znepříjemňuje. Nacházejí se na povrchu kožních buněk a sají kočce krev. Časem se tak vytvoří vředy a strupy.

Jedním z nejčastějších příkladů parazitárního onemocnění kůže je bleší alergická dermatitida. Poznáte, zda jí vaše kočka trpí, pokud si všimnete zablešené špíny spolu s výskytem malých strupů na kůži. Toto onemocnění se může zdát matoucí. Abychom ji však rozebrali, kvůli bleším slinám se kočce rozhodí imunitní systém a výsledkem je výskyt mnoha drobných strupů po celé kůži. Jediné bleší kousnutí vyvolá na kůži kočky armádu drobných strupů.

Mezi nejčastější vnější parazity patří:

– vši

– blechy

– cheyletiella (roztoči lupy)

– demodex

roztoči sklizně

Pokud má vaše kočka kožní parazity, musíte se jich co nejdříve zbavit. Jinak mohou začít vážně ovlivňovat zdraví vaší kočky. Navíc se tyto blechy mohou přichytit i na ostatní domácí zvířata ve vaší domácnosti. Jakmile se jich zbavíte, sami si všimnete změny na kůži a chování vaší kočky.

2. V případě, že se blechy objeví, můžete si je nechat zkontrolovat. Alergické onemocnění kůže

Obecně se kočky neliší od lidí. I ony jsou alergické na určité věci a nesnesou být s nimi ve stejném prostoru. Mohou být alergické na určitý druh pachu, prach nebo dokonce na některé druhy potravin.”

Jak již bylo zmíněno, alergické reakce mohou vyvolávat i kožní parazité. Proto vždy zkontrolujte, zda vaše kočka nemá parazity, pokud čelí alergické reakci. Je to důležité před dalším vyšetřením kočky, abyste předešli chybné diagnóze.”

Pokud má vaše kočka alergii na krmivo, všimnete si, že ji bolí kůže. Abyste to vyřešili, budete muset změnit její krmivo a bolestivost sama zmizí.”

V některých případech není alergie rozpoznána. To je problém sám o sobě. V těchto případech se však kočce obvykle podávají léky, které pomáhají se svěděním tím, že znecitlivují její imunitní systém. Může se jednat o dočasné řešení.

3. V případě, že se jedná o svrab, je nutné jej odstranit. Kožní infekce

U zvířat je obtížné zajistit jejich bezpečnost a zajistit, aby nedošlo k poškození jejich kůže. Jakékoli poškození kůže však propustí bakterie dovnitř a vede k infekci.

Když vidíte něco, co vypadá jako zanícený vřed, z něhož se může uvolňovat žlutý výtok, jedná se určitě o bakteriální infekci. Budete muset svou kočku okamžitě vzít k veterináři a nechat ji ošetřit. Pokud jí dopřejete koupel ve slané vodě, může se na chvíli cítit uklidněná, ale správná medikamentózní léčba je nezbytná.”

Špatnou zprávou je, že kožní infekce se neomezují pouze na bakterie. Existuje mnoho dalších kožních infekcí, například pásový opar. Šíří se opravdu rychle a lze je odhalit podle lysin na kůži kočky, které se časem rozšiřují a jsou stále bolestivější. Při kontrole kočky na plísňovou infekci musíte být také opatrní, protože se může šířit a nakazit i vás. Léčba plísňové infekce spočívá zpravidla v podání nějakého antimykotického léku a šamponu pro kočku.

4. V případě, že se kočka ocitne v ohrožení života, je třeba ji ošetřit. Rakovina kůže u koček

Rakovina kůže je sama o sobě alarmující. U koček se s ní setkáváme velmi zřídka, ale když už se objeví, může být velmi těžká.”

Jedním z nejčastějších kožních nádorů je spinocelulární karcinom. Tato rakovina má vliv na barvu kůže kočky a na kočičích uších, rtech a nose je vidět nedostatek pigmentu. U některých bílých koček si můžete všimnout, že mají růžové dásně a oční víčka – jedná se o nedostatek melaninu. Jedná se o ochranný pigment a kvůli jeho nedostatku hrozí vznik rakoviny kůže.

O bílé kočky je třeba se obzvlášť starat. Vyhýbejte se zbytečnému slunění, jinak dojde k poškození kůže a následné rakovině kůže. Pokud máte siamskou kočku, vždy sledujte případné zarudnutí její kůže. V dnešní době najdeme také opalovací krémy vhodné pro domácí mazlíčky – můžete je použít, pokud vaše kočka ráda tráví čas venku na slunci.”

Veterináři doporučují operace v případě rakoviny v raném stádiu, které eliminují příznaky šíření rakoviny a jejího vývoje do agresivní formy.”

Léčba akné u koček

Stejně jako lidé trpí akné i kočky. Obvykle se projevuje v oblasti tlamy nebo brady, ale může se vyskytovat kdekoli na kočičím těle. Mohou vypadat podobně jako lidské černé a bílé tečky.

V závažných případech může kočka začít ztrácet srst a její kůže může zčervenat. Mohou se dokonce objevit krvácející strupy nebo uzlíky, které se časem vytvoří. Pokud si kočka akné olizuje nebo škrábe, vede to k bakteriální infekci, která se může velmi rychle rozšířit.

Zde je několik rad, jak se s akné u koček vypořádat:

1. Teplý obklad

Teplý obklad nebo ručník opláchnutý teplou vodou může pomoci snížit otok v oblasti akné. To může také pomoci zmírnit bolest nebo svědění, se kterým se kočka potýká.”

Je důležité ránu kočky zklidnit, jinak se jí bude stále dotýkat svými drápky. Pokud pupínek svědí, kočka si ho bude škrábat, aniž by myslela na možný vznik kožní infekce. Je důležité, abyste na to jako její majitel dohlíželi.”

2. Kočka se musí starat o to, aby se jí nic nestalo. Léčivé šampony nebo ubrousky

Na místní veterinární klinice najdete mnoho volně prodejných ubrousků a šamponů. Ty jsou alternativou k antibakteriálním lékům, které se obvykle užívají perorálně při léčbě akné u koček.

Váš veterinář vás také může požádat, abyste po určitou dobu používali medikovaný šampon, aby výsev zmizel.

3. V případě, že se vám podaří odstranit akné, můžete se obrátit na svého lékaře. Antibakteriální léky

Pokud je kožní infekce vážná, veterinář ji ošetří antiseptickou mastí, kterou lze bezpečně použít na kůži kočky. Kromě toho může také zastřihnout některé chlupy kolem kočičí brady, aby se zabránilo podráždění.

Nebojte se – jsou to běžné kožní problémy siamských koček, se kterými se jednou za čas potýká každý. Pokud však víte, jak je léčit a jak jim předcházet, jste v pohodě!