5 příčin separační úzkosti u siamských koček

5 příčin separační úzkosti u siamských koček

Siamské kočky, které jsou velmi přátelské a společenské, jsou skvělým přírůstkem do rodiny. Je to jedno z mála inteligentních plemen koček, které rády tráví čas v blízkosti člověka. Siamské kočky se ve skutečnosti vyžívají v dobrodružstvích venku a v interakci s lidmi. A když se kočce nechce do žádné venkovní aktivity, stačí, když stráví nějaký čas na klíně svého majitele. Ale co když nejste většinu času doma? Nebo když jste doma, ale nejste svému mazlíčkovi k dispozici? V takovém případě může vaše siamská kočka pociťovat separační úzkost.

Existuje několik příčin separační úzkosti, od stresu a úzkosti až po problémy s rutinou, nedostatek podnětů a chybějící denní světlo. Nejlepší však je, že separační úzkost u své siamské kočky můžete zvládnout. Stačí zjistit možnou příčinu separační úzkosti a najít způsob, jak ji řešit. A protože se snažíme lépe porozumět separační úzkosti u siamských koček, musíme začít tím, že budeme vědět, co je separační úzkost a jaké jsou běžné příznaky separační úzkosti u siamských koček.

Co je to separační úzkost u siamských koček?

Separační úzkost je velmi časté chování rozpoznané u psů, ale některá plemena koček jsou k separační úzkosti také náchylná. A siamské kočky jsou jedním z nich. Siamské kočky lze považovat za nezávislá stvoření, která se dokáží zabavit na celý den. Jsou však velmi společenským plemenem koček. Navíc se jim daří v interakci s člověkem a dávají přednost navázání hlubokého pouta, zejména se svými majiteli. Je také možné, že si vaše siamská kočka vytvoří hluboké pouto i s jinými zvířaty.

Většina rodičů domácích mazlíčků si tuto náklonnost a pouto se svou siamskou kočkou užívá, ale málo si uvědomují, že se tato náklonnost může ukázat jako nadměrná. A když siamské kočce není nějakou dobu nablízku její oblíbená osoba nebo zvíře, může začít vykazovat známky a příznaky separační úzkosti.

Příznaky a symptomy separační úzkosti

Není vždy snadné zjistit separační úzkost u siamských koček, ale mohou vykazovat několik příznaků a symptomů, které vám napoví, že vaše siamská kočka může trpět separační úzkostí. Mezi některé z těchto příznaků může patřit

Močení mimo záchod

Snad nejčastějším příznakem separační úzkosti, který může vaše siamská kočka vykazovat, je znečišťování domácnosti. Obvykle se zaměřují na věci svého majitele, jako je postel nebo jiný nábytek. Nadměrné močení sice může poukazovat na určité zdravotní potíže, jako je cukrovka nebo infekce močových cest, ale jednou z možných příčin může být i separační úzkost.

Nadměrná náklonnost

Ačkoli siamské kočky obvykle dávají přednost přítomnosti svých majitelů a dalších členů rodiny, pokud je vaše kočka většinu času mimořádně náchylná, může to být možný příznak separační úzkosti.

Sociální stažení

Ačkoli siamské kočky obvykle vyjadřují radost, když se po práci setkají se svými majiteli, pokud se zdá, že se vám vaše siamské kočky vyhýbají nebo se schovávají místo toho, aby vás pozdravily, může to být možný příznak separační úzkosti.

Nadměrná péče

Když vaše siamská kočka prožívá separační úzkost, je běžné, že se oddává chování, jako je nadměrná péče nebo olizování. V důsledku toho si mohou poškodit srst, zejména v oblasti spodní části zad, břicha, stehen a předních končetin. Ztráta srsti však může být také možným příznakem potravinové alergie nebo alergie na prostředí. Proto je důležité se o tom poradit s veterinářem.

Ztráta chuti k jídlu

Dalším možným příznakem separační úzkosti, který se u vaší kočky může projevit, je ztráta chuti k jídlu. Vaše kočka může odmítat jíst, zejména když se ji majitel snaží nakrmit.”

Zvracení a průjem

Jedním z klasických příznaků stresu u siamských koček je zvracení a průjem. Mohou však být také indikátorem některých fyzických onemocnění.”

Další problémy s chováním

Pokud vaše siamská kočka kromě nadměrného lpění projevuje destruktivní chování, jako je škrábání na dveře nebo shazování z parapetů, je možné, že vaše siamská kočka trpí separační úzkostí.”

Jako rodič zvířete musíte mít na paměti, že některé příznaky separační úzkosti se překrývají s příznaky jiných zdravotních stavů a poruch chování. Proto pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, je nejlepší poradit se s veterinářem dříve, než určíte, že vaše siamská kočka trpí separační úzkostí.

Příčiny separační úzkosti u siamských koček

Nyní, když už znáte některé příznaky a symptomy, které siamská kočka vykazuje, když prožívá separační úzkost, uvádíme některé příčiny separační úzkosti u siamských koček.

#1. Úzkost a deprese

Stejně jako lidé, i vaše kočka má tendenci cítit se smutně nebo depresivně. Siamské kočky jsou náchylné k depresím, protože jsou inteligentním plemenem, kterému se daří v interakci s lidmi a jinými zvířaty. Když jim chybí kontakt s člověkem nebo interakce s jinými zvířaty, rozvíjí se u nich deprese, která vede k separační úzkosti.

Jak ji zvládnout?

Identifikovat depresi u siamských koček může být obtížné, ale jakmile váš veterinář vyloučí všechny možné zdravotní stavy nebo nemoci, může vám navrhnout, abyste se svým mazlíčkem trávili více času. V případech, kdy vaše pozornost zvířeti nestačí a vaše siamská kočka stále bojuje s depresí a úzkostí, může váš veterinář předepsat léky proti úzkosti, které mohou vaší kočce pomoci.

#2. Hormony související se stresem

Stres neprožívá jen člověk. Ovlivňuje všechny živé tvory, včetně vaší kočky. Hormony související se stresem mohou být viníkem, který u vaší siamské kočky vyvolává separační úzkost. Když si všimnete, že je vaše siamská kočka vystresovaná nebo začne být úzkostná, jakmile se chystáte odejít z domu, mohou stresové hormony způsobovat separační úzkost.

V důsledku nadměrného uvolňování stresového hormonu v kočičím těle můžete u své siamské kočky najít žaludeční nevolnost, která vyústí ve zvracení a průjem. Nadměrná hladina stresu může navíc způsobit, že vaše siamská kočka bude místo do své záchůdku čůrat a kakat po celém domě.”

Jak to zvládnout?”

Pokud jsou příčinou separační úzkosti u vaší siamské kočky hormony související se stresem, budete muset zapracovat na zvládnutí zdroje stresu. Pokud je stres vyvolán vaším odchodem z domu, snažte se provádět různé úkoly v různém pořadí, aby bylo pro vaši kočku obtížné vytvořit si souvislost mezi určitými úkoly, které znamenají vaši připravenost k odchodu z domu

Kromě toho se snažte, aby i váš příchod domů byl méně vzrušující. A zatímco jste pryč, ujistěte se, že je vaše kočka obklopena svými oblíbenými předměty. Můžete také zkusit použít difuzéry pro kočky, které mohou vaši siamskou kočku okamžitě uklidnit

#3. Brzké odloučení od rodiny

Další možnou příčinou separační úzkosti u vaší siamské kočky je brzké odstavení a odloučení kočky od rodiny. Když jsou siamská koťata oddělena od své matky a sourozenců ve velmi raném věku, chybí jim citové pouto s rodinou, což nakonec vede k syndromu separační úzkosti

Jak ji zvládnout?

I když je to něco, co často nemůžete ovlivnit, když si pořídíte siamskou kočku, ujistěte se, že stráví se svou rodinou přibližně osm týdnů, než si ji osvojíte

Bohužel pro osiřelá koťata můžete udělat jen málo, kromě toho, že je budete milovat a trávit s nimi více času

#4. V případě, že se vám podaří získat siamskou kočku, můžete se ujistit, že se vám podaří ji získat. Nedostatek stimulace

Siamské kočky jsou inteligentní plemeno, které potřebuje neustálou stimulaci. Prostředí s nedostatkem stimulace může vést k depresím a úzkostem vaší kočky, které se odrážejí jako separační úzkost

Jak to zvládnout?

Aby bylo prostředí pro vaše siamské kočky přívětivější a přitažlivější, je důležité investovat do hraček, které mohou vašeho mazlíčka zaměstnat, když jste pryč. Kromě toho je také důležité, abyste měli otevřená okna a závěsy, aby si vaše kočka mohla užívat venkovního světa. Ujistěte se však, že jste přijali vhodná bezpečnostní opatření, když necháváte okna otevřená.

#5. Letní čas

Možná vás to překvapí, ale letní čas může být také potenciální příčinou separační úzkosti u siamských koček. Bez ohledu na to, zda vaše kočka tráví více času uvnitř nebo venku, hraje sluneční světlo důležitou roli při určování jejího rozvrhu. Navíc kočky přirozeně přitahuje sluneční světlo, takže když dojde ke změně času, vede to u vaší siamské kočky ke stresu a zmatku, což se nakonec projeví jako separační úzkost.

Jak ji zvládnout?

Separační úzkost, která je důsledkem střídání letního času, se nakonec sama ustálí, jakmile se vnitřní hodiny kočky přizpůsobí novému času.

Slova na závěr

Existuje několik příčin separační úzkosti u siamských koček, od stresu přes předčasné odstavení, nedostatek stimulace až po střídání letního času. Jakmile identifikujete příznaky a vyloučíte další možné zdravotní potíže způsobující tyto příznaky, můžete separační úzkost své kočky zvládnout. Stačí k tomu jen trochu více úsilí z vaší strany. Ve většině případů mírná separační úzkost odezní bez jakékoli léčby. V některých případech však vaše siamská kočka může potřebovat lékařský zásah.